Obrázek: Tomas Vagner
Čtyři velké akce pořádané k 380. výročí založení Gymnázia Mikulov máme za sebou!
autor Tomas Vagner - Neděle, 24. červenec 2011, 16.56
 


Čtyři velké akce pořádané k 380. výročí založení Gymnázia Mikulov máme za sebou.


A myslím, že velmi úspěšně. Vezměme to chronologicky:


16. 6. 2011 se konal výborně obsazený sportovní den. Přijely reprezentační celky z blízkých i vzdálených koutů okresu Břeclav – Gymnázium Břeclav, Gymnázium Hustopeče, Gymnázium Velké Pavlovice, ZŠ Hraničářů a dokonce došli i borci z Gymiku. Na mezinárodní úroveň všechny turnaje konané v rámci sportovního dne povýšil příjezd hostů ze slovenské Galanty. Program zahrnoval tyto sporty: malá kopaná, přehazovaná a volejbal.


imgMalá kopaná – prestižní zápasy tohoto turnaje pro starší žáky se odehrály na travnatém povrchu místní TJ Pálava. Na pěkném hřišti za krásného počasí byly viděny vynikající výkony. Vedoucí družstev i zkušení rozhodčí žasli nad organizovanou hrou, individuálními průniky jednotlivců či bravurními zákroky brankářů. Hlavní rozhodčí Marek N. to komentuje: “Několikrát jsem se přistihnul, že nemohu pískat, jak jsem se tak díval na šikovné nožky mladých jinochů, zjistil jsem, že stojím s otevřenou h---u a píšťalku mám na trávě“. Někteří trenéři po ukončení zápasů dotazovali ředitele turnaje Pavla B., jak je možné, že ten maximálně čtrnáctiletý hoch měří 190 cm? Ředitel turnaje ležérním gestem ukázal tazateli § 15, článek 5, odstavec 3, písmeno f) hracího řádu, kde se mimo jiné píše: “Každý oprávněný zástupce družstva může vznést dotaz či protest na hlavního organizátora turnaje. Nutnou podmínkou je ovšem složení kauce ve výši 10 000$. Je zajímavé, že ředitelství turnaje nemuselo řešit žádný protest. Tak by to mělo fungovat. Zkrátka fair-play. Pořadí bylo následující:

 1. ZŠ Hraničářů Mikulov
 2. Gymnázium Mikulov
 3. Gymnázium Velké Pavlovice
 4. Gymnázium Břeclav
 5. Gymnázium Galanta

Přehazovaná „Betonové peklo ve Flushing Meadows je proti venkovnímu hřišti na ZŠ Hraničářů klimatizovaným prostorem“ sdělila hráčka nejmenovaného týmu starších žákyň poté, co ji trenérka vystřídala a polila vědrem vody. Chtěl jsem se dotyčné hráčky zeptat na hru, bohužel se mi ztratila v páře. Toto bylo pro turnaj v přehazované typické. Technický delegát FIPB (mezinárodní federace přehazované, pozn. autora) dr. Hans Umlegen musel co zápas upouštět rozpínající se vzduch v hracích míčích, aby nedošlo k explozi a vážným zraněním. Možná vás překvapí informace, že tempo zápasů nebylo nikterak vražedné. Po zhlédnutí prvního setu jsem myslel, že jde o vítězství, posléze se ukázalo, že vyhraje ten, kdo přežije. Naštěstí vyhráli všichni. Jak hráčky, tak trenéři. O pořadí tedy nešlo, ale jaksi pro formu ho uvádím:

 1. Gymnázium Mikulov
 2. Gymnázium Břeclav
 3. Gymnázium Hustopeče
 4. Gymnázium Velké Pavlovice
 5. Gymnázium Galanta

imgVolejbal – o nominaci do reprezentačního družstva každé školy (dle sdělení ředitelů škol) se mezi dorostenci strhla pravá bitva. Jednalo se totiž o turnaj smíšených družstev a jeden z organizátorů pustil do éteru informaci, že šatny budou společné. Někteří chlapci při hře, pro mě z neznámého důvodu, velice těsně u sítě ochotněji blokovali soupeřky než soupeře, i když z jejich strany hrozilo menší nebezpečí. Jinak hra byla dobře organizovaná, hráči a hráčky byli pečlivě rozděleni na ty, kteří body získávají a na ty, kteří kazí. Ne každý má v sobě toliko zodpovědnosti, aby unesl tíhu částečného nezdaru. Nestor mikulovského volejbalu, toho času rozhodčí, Mgr. Josef H. konstatoval: „Je to pokrok, jsem rád, že jsem se toho dožil“, řka poté, co mu byl přinesen dozlatova opečený domácí klobásek. Všechna utkání byla dramatická, kde chyběla technika, tam bylo srdce. Z hlediska diváků byly souboje velmi poutavé, pouze na závěr finálového zápasu jsem slyšel povzdech z úst anonymního terciána: „A na tradiční výměnu dresů se zase zapomnělo“. Ano, je pořád co zlepšovat. Velkou radost jsme měli z výkonu zahraničních hostů, kteří se po heroickém výkonu vyšvihli na medailovou pozici.

Jaké tedy bylo pořadí?

 1. Gymnázium Břeclav
 2. Gymnázium Mikulov
 3. Gymnázium Galanta
 4. Gymnázium Hustopeče
 5. Gymnázium Velké Pavlovice

Děkujeme všem sportovcům, jejich učitelům, že s námi krásnými sportovními výkony oslavili 380. výročí založení Gymiku.


17. 6. 2011 v 8:45 před pódiem na 1. nádvoří gymnázia Mikulov lehce nervózně přešlapovalo 5 tříčlenných družstev, které se účastnily výpravné, zeměpisno-biologicko-historické soutěže Gymikové kufrování. Družstva se podle předem připraveného schématu měla přemístit na stanoviště a tam plnit nejrůznější úkoly. Základním úkolem pro tato družstva byl úspěšný návrat na místo startu do 15:00. To se všem podařilo, takže MP Mikulov měla o zásah méně. Pořadí družstev podle získaných bodů a celkového času bylo toto:

 1. Gymnázium Klobouky
 2. Gymnázium Velké Pavlovice
 3. Gymnázium Mikulov (no nic moc)
 4. Gymnázium Hustopeče
 5. Gymnázium Galanta

Také těmto soutěžícím a jejich realizačním týmům jsme vděčni, že svojí přítomností přispěli k oslavám naší školy. Děkujeme.


img17. 6. 2011 v 15:14 byl zahájen 4. ročník (2. veřejný) Gymplfestu. Zahájila ho nikdo menší než Zina Plchová z ČT1, ČT2 a ČT24. Všechny diváky také přišel přivítat pan senátor Ing. Jan Hajda a starosta Mikulova pan Rostislav Koštial. Pan starosta nás potěšil dvakrát, protože si oblékl dres Gymiku. Hned poté začal příval kulturních, společenských a gurmánských zážitků.


Nejdříve vystoupil skvělý pěvecký sbor Gaudium pod vedení naší neméně skvělé paní učitelky Dáši. Hned poté nás z výšky čistých tonů a harmonických melodií sestřelilo kvarteto Ketchubones se svým svižným punkrockem. Na to, že spolu hrají pouze dva měsíce, udělali celkem slušné pozdvižení. Dále nastoupila děvčata z Eliška and her company a předvedla nadějný bigbeat. Okamžitě si získaly přízeň publika. Dalším něžným trhákem bylo rockové vystoupení dívčího kvartetu Wild Eggs se svým osvědčeným repertoárem. Pořádný Fest nemůže proběhnout bez zahraniční hvězdy. Našim agentům se podařilo náš festival natlačit do nabitého kalendáře slovenských ALuPaLu. A stálo to za to, jejich rockandroll byl skvělý. Na vysokou laťku navázali břeclavští Nechce se nám. A věřte nebo ne, chtělo se jim a moc. Byli úžasní. Diváci (divačky) je nechtěli pustit z pódia. Předvedli profesionální výkon, jak by taky ne, hráli pod dohledem svého třídního učitele. Teprve dvojité svraštění čela hlavního pořadatele je přimělo ukončit výtečnou produkci. Velké překvapení a úžasný zážitek nám přineslo vystoupení formace Junior Band z Pohořelic. Na „place“ si trochu zahráli na sardinky (bylo jich 15), ale hutný tón ve stylu bigbandu byl nezapomenutelný. Poté již byl čas přivítat uragán. Oni tedy říkají Větry z jihu, ale stejně to byla obrovská energie. Každá píseň, kterou zahráli, byla tutovka. Rytmus cloumal s každým bokem, s každou nohou (židle se naštěstí chovaly distingovaně). Při písni „Venda“ extáze vyvrcholila, Vojta Ferby totiž na první pokus úspěšně odpálil experimentální ohňostroj. Podívaná velkolepá, děkujeme panu D. Ferbymu - otci. Výtečné Větry vystřídali výteční Tři Lotři. Tato mikulovská pětice má na svém kontě již řadu skvělých fláků a mnohé z nich nám zahrála. Kdo je slyšel, nemohl sedět, ale musel do kotle.

img

V tom okamžiku jsme byli navštíveni dvojicí policistů, kteří sem byli přilákáni oznámením nejmenovaného „příznivce“ gymiku. Policisté na místě samém zjistili, že po snížení hladiny hluku (promiňte, zvuku), se zde ničeho nekalého neděje a šli vyšetřit závažnější porušování nočního klidu. Děkujeme Policii ČR za rozumný a lidský přístup.


Tři (pět) Lotři dali ještě několik rifů a Gymplfest 2011 se stal minulostí.


Děkujeme všem divákům, účinkujícím, rodičům a studentům, že podpořili Gymik.


V sobotu 18. 6. ve 14:00 proběhla v rámci oslav v Purkyňově sále trojice populárněvědeckých přednášek. Pan profesor Oskar Andrýsek nám humornou formou prozradil něco ze zákulisí jinak ne moc veselého oboru onkologie. Sdělil nám dle mého zásadní věc, že smíchu a dobré nálady se rakovina bojí více než chmurných myšlenek.

img

Pan profesor Jiří Heřt vedl přednášku na téma „Magnetický smysl živočichů. Realita nebo mýtus? V úvodu své přednášky nás navnadil větou: “Ono v tom ještě není úplně jasno“, a my jsme se snažili do problematiky ponořit. Bohužel po hodinovém potápění v biomagnetismu jsme byli panem profesorem utvrzeni, že první věta přednášky stále platí.


Úkolem přednášky pana doktora Jiřího Grygara bylo přesvědčit posluchače o tom, že když se řekne UFO, neznamená to, že v nejbližším keři na nás číhá zelené tykadlo. Názorně nám pan doktor ukázal, že počet neidentifikovatelných létajících předmětů je nepřímo úměrný dokonalosti vzdálenost měřící aparatury, která z UFO dělá IFO (identifikovatelné).

Přednášky byly výtečné, kdo přišel, jistě nelitoval. Děkujeme.

img

V pondělí 20. 6. 2011 se k/ke slávě Gymiku konal česko-rakouský závod Dračích lodí. Tato vodní show proběhla pod Pavlovem v Yacht clubu. Účastnilo se 21 posádek z různých škol, základních i středních. Po velmi krátkých trénincích a rozplavbách byly na pořadu finálové jízdy. Ve finále hlavní kategorii dorosteneckých posádek měl i Gymik svoje želízko v ohni. Co želízko, přímo železo, takřka ocel...... Posádku kvinty – PENACHYM - a v ní na čtvrtém místě zleva seděl sám pan učitel V. Mikel se svým obrovským záběrem. Již od rozjížděk uplatňoval svůj vodácký fortel dokonale skloubený s vytříbenou technikou. Všechny posádky nám ho záviděly. Když se pan učitel řádně opřel do pádla, kormidelník na konci lodě měl co dělat, aby udržel alespoň částečně přímý, to znamená nejkratší, směr jízdy. A právě tady vidím hlavní problém, proč Freddie Mercury nezpíval We are the Champions pro naši posádku. Naši borci totiž najeli o několik metrů více než ostatní lodě a tento nedostatek již nebylo možné stáhnout. Příště si vezmeme svého. Vím, že to již nikoho nezajímá, ale vyhráli gymnazisté ze Znojma, druhé místo vybojovalo družstvo z Hustopečí, Gymik byl třetí. Jinak si myslím, že akce to byla výborná a hodná následování i v příštích letech.


Oslavy 380. výročí založení Gymnázia Mikulov vyvrcholí 1. 10. 2011 ve 13:00 na 1. nádvoří setkáním absolventů. Záštitu a osobní účast přislíbil i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. Věřím, že se na Gymiku opět setkáme. Těšíme se na Vás.


Prohlédněte si více fotografií z Gymplfestu a Dračích lodí!


zavřít

Předměty online

Vidíte pouze předměty pro rok 2014/2015. Pro zobrazení všech předmětů použijte tento rozcestník.

Stáhnout almanach