Sdílet na Twitteru Sdílet na FB

Novinky a aktuality

30září
2015

Exkurze Anglie

Do kategorie Gymnázium přidala(a) miroslav.siebert

Ve dnech 12.9.2015 - 19.9.2015 se konala exkurze do Velké Británie. Článek najdete zde: anglie_text Fotky zde: anglie2015

Připojené dokumenty: anglie_text, anglie2015

29září
2015

Exkurze Terezín

Do kategorie Gymnázium přidala(a) miroslav.siebert

Ve čtvrtek 24. 9. 2015 třídy 3.A a septima nezasedly tradičně do školních lavic, ale vydaly se v doprovodu paní profesorky Danadové a Šlancarové v brzkých ranních hodinách na místo, které je úzce spjato s jedním z nejtragičtějších momentů naší historie.

Po téměř čtyřech hodinách jízdy po kvalitních českých silnicích jsme úspěšně dorazili do malého pevnostního města Terezín, které nechal v 18. století postavit Josef II. na počest své matky Marie Terezie.

Prohlídku jsme zahájili v židovském ghettu, v Magdeburských kasárnách, kde jsme se dozvěděli, jak život v ghettu fungoval a jak si ho jeho obyvatelé snažili zpříjemňovat, bylo to například hudbou, divadlem, vydáváním časopisů, apod. Měli jsme možnost si některá jejich díla prohlédnout. Pokračovali jsme do Muzea ghetta, kde jsme se dozvěděli spoustu informací nejen o historii terezínského ghetta, ale i o holocaustu jako takovém.

Poté nás autobus dopravil k Malé pevnosti. Ještě před vchodem do samotné pevnosti nás upoutal hřbitov s velkou židovskou hvězdou a křesťanským křížem. Čím blíž jsme byli cíli, tím víc na nás začala působit zvláštní tíživá atmosféra.

Malá pevnost za 2. světové války sloužila jako věznice pro válečné a politické zajatce. Následovala zajímavá prohlídka s výkladem průvodkyně. Prohlédli jsme si celou pevnost, shlédli jsme shromažďovací komory, dozvěděli jsme se o utrpení, které zažívali lidé věznění v těchto místech. Vyzkoušeli jsme si i na vlastní kůži stísněnost prostorů, které byli určené pro jednoho člověka- tzv. samotky, ale v těchto místech bylo vězněno až 50 Židů nebo politických vězňů. Prohlédli jsme si celou pevnost, dokonce jsme prošli 500m dlouhou obrannou chodbou, která v žádném případě nebyla vhodná pro klaustrofobiky. Z pevnosti se podařilo utéci jen třem osobám, Samozřejmě,že se snažilo utéct více lidí, ale žádní neměli takové štěstí, byli chyceni a popraveni.

Nakonec jsme zhlédli film, který shrnul naše poznatky a který obsahoval dochovanou ukázku propagandistického filmu, který měl světu ukázat židovské město Terezín plné zábavy a kultury.

Prohlídka Terezína nás skutečně zaujala a pomohla nám přiblížit každodenní život a utrpení lidí těchto místech.

Studenti 3. A
spolecna2casopis vedem  jedna z cel replika z ghettahrbitov2

Připojené dokumenty: spolecna2, replika z ghetta, jedna z cel, hrbitov2, casopis vedem

25září
2015

Důležité upozornění pro odběr obědů u žáků GSS

Do kategorie Nezařazené přidala(a) lukas.ruzicka

U žáků školy je možnost odběru připravené a neodhlášené stravy pouze 1. den nepřítomnosti strávníka např. nemoc.

V návaznosti na ustanovení § 33b zákona č. 250/2000 Sb., nemůže být od 1. 1. 2005 poskytováno stravování zaměstnanců a žákům při omluvené nepřítomnosti. Odebrat stravu je možné pouze za cenu cizího strávníka tedy 52,-Kč.

Z toho vyplývá, že pokud je Vaše dítě nemocné, nelze mu objednávat a vyzvedávat levnější dotované obědy, ale oběd si musíte koupit za plnou cenu.

24září
2015

Exkurze Praha

Do kategorie Gymnázium přidala(a) miroslav.siebert

Prázdniny jsou pryč a s tím přišel nový školní rok. Pro nás bohužel ten poslední, maturitní. Abychom nebyli hned na začátku demotivovaní, vystresovaní, dostali jsme slíbený výlet do naší matičky měst, matičky Prahy. Proč jsme tam vlastně jeli, když v Praze byl každý? Odpověď je jednoduchá! Senát, Poslanecká sněmovna, ČNB, ND, Pražský hrad, historické centrum s krásnými památkami, dobrodružství v MHD Praha a vidět zase spolužáky...
Směr Praha jsme se my, 4.A a Oktáva, vydali ve středu 2. září 2015 za doprovodu paní učitelek Lucie Vlašicovéa Dobroslavy Bartálové. Hned po příjezdu jsme se vydali na náš hostel a poté vyrazili do Valdštejnského palácena prohlídku Senátu. Další dny se nesly ve znamení kilometrů, avšak byly to kilometry příjemné, plné informacía nečekaných zážitků. Právě teď sedíme ve vlaku na cestě domů a pokud si tento článek čtete, jsme doma a v pořádku.

Za třídy 4.A a Oktáva Matěj Girášek

Foto v prezentaci: Praha 2015 - prezentace

  Exkurze Praha

Připojené dokumenty: Praha 2015 - prezentace, Exkurze Praha

14září
2015

World's Best News

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

World noviny

Připojené dokumenty: World noviny

07září
2015

Studenti se vzdělávají i o prázdninách

Do kategorie Gymnázium přidala(a) miroslav.siebert

Ve dnech 25.–27. srpna se studenti našeho gymnázia zúčastnili CHEMICKÉ LETNÍ ŠKOLY pořádané VŠCHT, která nám mimo jiné poskytla i útulné ubytování na vysokoškolské koleji – Volha.

Ihned po příchodu do NTK, která pro nás představovala zázemí, na nás čekaly vizitky a tašky s pomůckami i drobnými dárky. Následně jsme šli do laboratoří, kde na nás (v našem případě) čekala laboratorní práce v režii pana doc. Jelínka. Následující den dopoledne jsme si za dozoru Ing. Musilové vyzkoušeli izolaci a vizualizaci bakteriální DNA. Odpoledne jsme navštívili blok přednášek konající se v Ballingově sále – Chemické dějiny vesmíru, Mykotoxiny a výživa člověka a „Čím se bude topit, nebude-li uhlí?“. Po doplnění energie pomocí delikátního občerstvení nám byla umožněna diskuse se studenty jednotlivých fakult VŠCHT. Poslední den jsme byli zasvěceni do tajů fyzikální chemie, když jsme měřili molární hmotnost pomocí Mayerovy metody.

Chtěli poděkovat kolektivu VŠCHT a neméně našim učitelkám, které nás doprovázely.lsch (4) lsch (3) lsch (2)

Připojené dokumenty: lsch (4), lsch (3), lsch (2)

10červenec
2015

Gastronomická soutěž

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

Ke konci školního roku se v Brně konala gastronomická soutěž mladých odborníků „O putovní pohár hejtmana Jihomoravského kraje“. Celkem se utkalo 15 soutěžících z různých středních odborných škol. Naši školu prezentovala Alexandra Fišerová, žákyně 2. ročníku oboru Kuchař-číšník, která získala pěkné 3. místo. Podmínkou soutěže byla příprava pokrmu z vepřové kýty, nebo z vepřové panenky. Alexandra připravovala vepřovou panenku v bylinkové košilce, plněnou řapíkatým celerem a sušenými rajčaty na zeleninovém lůžku, doplněnou škvarkovo-bramborovými dukátky.  Byla to její první soutěž a také její velký úspěch,  blahopřejeme. Na soutěž Alexandru připravila  paní Hana Hauptová, učitelka odborného výcviku. Také blahopřejeme.

 DSCN1762  DSCN1755  100_3873
 

Připojené dokumenty: DSCN1762, DSCN1755, 100_3867, 100_3873, 100_3868

03červenec
2015

Výsledky testování pro kurz v Anglii (podzim 2015)

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Jistě již netrpělivě čekáte na výsledky testování pro účast na kurzu v Anglii. Máme pro Vás dobré zprávy - vše je již zpracováno.

V tomto dokumentu si můžete přečíst podstatné informace o průběhu testování, výběrových kritériích, dozvědět se, na jakém místě jste se v testu umístili a také, kdo byl prozatímně vybrán na kurz.

Prosíme ty, kteří se najdou mezi vybranými studenty, aby sledovali stránky Gymiku, promluvili se svými rodiči, a až k tomu budou vyzváni, závazně potvrdili svou účast, případně oznámili svou neúčast, aby uvolněné místo mohlo být nabídnuto někomu jinému.

Hezké prázdniny.

30červen
2015

Gymplfest, po kterém se netloustne

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Letošní ročník Gymplfestu, tentokrát s přídomkem 2015 Light, je již úspěšně za námi. I přes některé problémy a potíže spojené s jeho organizací, se podařilo vše zdárně zajistit, nachystat a spustit v poslední pátek tohoto měsíce, 26. 6. 2015.

Program začal dopoledne první částí, která byla určená jen studentům gymnázia. V této části studenti obcházeli různá stanoviště (fyzikálně-chemické pokusy, angličtina, výtvarná výchova, dramatický kroužek, Twister aj.) a plnili různé úkoly.

Druhá část však začala až v 14:00. To se otevřely brány i pro veřejnost a veřejná část odstartovala mým hlasem coby moderátora akce. Prvotní přivítání, představení programu a oficiální zahájení celé akce panem ředitelem, PaedDr. Stanislavem Svobodou pak rozběhly plně nabitý program připravený studenty pro studenty, rodiče a přátele...

Všehovšudy se program skládal z 10 částí – čtyři kapely (Mindout, Remote Control, Do Zdi a We Meet Again), tři hudební jednotlivci (Vojta Hondl, pan učitel Lukáš Růžička a Ondra Kellner), dramatický kroužek TV Gympel, pěveckým sbor Gaudium a taneční vystoupení Street Choreo pod taktovkou taneční skupiny z DDM, Street Crew.

Konec Gymplfestu oficiálně zakončil pan ředitel poděkováním všem organizátorům, učinkujícím i divákům v půl deváté večer. Velký dík patří zejména pánům zvukařům – studentům Daliborovi Malému a Vladimíru Bičanovi a jejich pedagogické záštitě, panu Růžičkovi. Také děkujeme vedení školy i pedagogickému sboru, Domu dětí a mládeže a Mikulovské rozvojové za poskytnutí potřebné aparatury. Také velmi děkujeme za poskytnutí stanu nad pódiem. A neméně velký dík patří všem učinkujícím a posluchačům této jedinečné akce. Už teď se však těšíme na další ročník, na Gymplfest 2016!

Tomáš Foltán

Fotogalerie na Rajčeti Vám ukáže i obrázky.

25červen
2015

STK Itálie 2015

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

V pátek 12.6. ve večerních hodinách jsme se my, třídy septima a 3. A, vydali na sportovně turistický kurz do Itálie. Doprovázeli nás naši tělocvikáři Pavel a Dobra Bartálovi, Lucka Vlašicová a kamarádi hasiči.

Cesta byla náročná, tak jsme byli všichni moc rádi, když jsme do kempu Mare Pineta v Lido degli Estensi dorazili. Přivítal nás poněkud mrzutě vyhlížející pan delegát, který se pak ukázal jako fajn chlapík. Mobilhomy, ve kterých jsme byli ubytovaní, byly malé, ale útulné. I přes to, že nám počasí občas nepřálo, zvládli jsme si zahrát spoustu míčových, týmových, štafetových, ale i vědomostních her.

Také jsme měli možnost vybrat si z několika výletů do okolí. Vyhrály Benátky, San Marino a Ferrara. Zde jsme si prohlédli nejznámější památky, koupili suvenýry a vypořádali se i s dotěrnými prodejci všeho možného. Většinu večerů v kempu jsme zakončili v místní restauraci pizzou nebo lasagnemi, ti nejodvážnější vyzkoušeli i mořské plody.

A jak bych zhodnotila kurz celkově? Pozitivně. Trávit 10 dní u moře s příjemnými lidmi, užívat si sluníčka, sportu a italské zmrzliny – skvělé zakončení školního roku. Chtěla bych poděkovat jménem 7.0 a 3. A učitelům a hasičům za skvělou organizaci kurzu a za zážitky, na které budeme vzpomínat celý život. Další informace můžete nalézt v naší prezentaci.

Kristýna Veselá a Bohumila Kolínková

19červen
2015

Exkurze do Gumotexu

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Ve čtvrtek 18. 6. se třídy 2. A a sexta zúčastnily exkurze do továrny specializované na gumárenský průmysl sídlící v Břeclavi –do Gumotexu. Studenti se rozdělili podle tříd do dvou skupin pod vedením p. Hasníkové a p. Plchové. Skupina p. Plchové, 2. A, se nejdříve dozvěděla o dceřiných společnostech firmy, o historii a následně i o výrobcích. Kdo by tušil, že nevyrábějí jen matrace a čluny, ale i takové věci, jako jsou stínítka do aut, které, cituji pána, který nás prováděl, "Dámy používají jako zrcátko a pánové jako stínidlo.", opěrky hlavy či koberečky pro známé české i německé automobilky.

Už budova, ve které jsme začínali a ve které se vyrábí automobilové příslušenství, byla sama o sobě zvláštní - byla postavena od posledního - tedy 4. patra. Zde jsme měli možnost nahlédnout na výrobu. Poté jsme pokračovali do další budovy, kde se vyráběly nafukovací matrace, které ale nejsou na našem trhu dostupné, resp. jsou vyváženy do Ameriky. Velice nás ohromil fakt, že některé se ještě pořád vyrábějí ručně, což jim nejspíš přidává nejen na ceně, ale i na kvalitě.

Jako další byla na řadě budova se čluny, kde naše prohlídka i skončila. Bylo velmi překvapivé zjistit, že se čluny lepí ručně a ne strojově, jako většina matrací. Myslím, že i to dělá výrobky Gumotexu tak slavnými. A bohužel i drahými. Exkurze byla zajímavá. Byla i poučná, a to i pro ty studenty, které moc neohromila, protože jsme se díky ní dozvěděli, že bychom se měli lépe učit a i zde využijí znalost cizích jazyků.

Adéla Musilová, 2.A

18červen
2015

Gymplfest Light odhaluje svoje složení

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Jeden plakát vydá za tisíc slov.

Připojené dokumenty: Gymplfest

17červen
2015

Akce OV/SV/Prevence

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

V rámci akce Cyklo-běh za Českou republiku bez drog u nás proběhly protidrogové přednášky pro celé nižší gymnázium. Akci organizuje občanské sdružení Řekni ne drogám - řekni ano životu. Přednášku měla bývalá uživatelka drog velmi dobře připravenou. Zaměřila se na deset bodů, proč nebrat drogy z teoretického hlediska a pak na základě vlastní zkušenosti. Žáci hodnotili tuto přednášku jako jednu z nejlepších, které kdy absolvovali, zejména otevřenost přednášející a schopnost navázat kontakt. Vyučujicí ocenili také přínosné informace a schopnost si při vstřícném přístupu zachovat kázeň.

Cyklo-běh se koná u příležitosti Mezinárodního dne proti zneužívání drog, který připadá na 26. červen.

Pro druhé ročníky proběhla přednáška o Evropské unii, kde stejně jako loni přednášel zástupce Mladých evropských federalistů velmi zajímavým způsobem. Přínosem bylo také, že studenti viděli ambiciozního, vzdělaného mladého muže s výborným vystupováním.

17červen
2015

S AO opět do světa

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

V rámci letošního 12. ročníku Astronomické olympiády se Jirka Vala (kategorie CD 1. a 2. ročník SŠ) propracoval z krajského kola do celostátního finále, které proběhlo ve dnech 14. - 15. 5. 2015 v Planetáriu Ostrava. Účastnilo se ho 15 nejlepších studentů z celé republiky a Jirka obsadil skvělé 2. místo. Zajistil si tak postup na soustředění pro nejlepší řešitele z kategorií CD a EF, z něhož jsou nominováni účastníci Mezinárodní astronomické olympiády. Soustředění se konalo ve dnech 8. - 10. 6. 2015 ve Valašském Meziříčí. Jirka ve své kategorii zvítězil a byl tak nominován mezi reprezentanty České republiky na XX. Mezinárodní astronomickou olympiádu (IAO), která se bude konat od 15. do 23. října 2015 v Kazani (Tatarstán, Ruská federace).

Již loni jsme Jirkovi blahopřáli k jeho mimořádnému úspěchu, kdy nás reprezentoval na IAO v Kyrgyzstánu a jemu se letos podařilo tento úspěch zopakovat. Jsme nesmírně rádi, že můžeme opět blahopřát a v říjnu budeme držet palce! Jirko, drž se!

16červen
2015

Po stopách Liechtensteinů

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

Dne 12. června 2015 se studenti 3. ročníku oboru Hotelnictví vydali na třídní exkurzi Lednicko-valtickým areálem. V Lednici navštívili zámek, který nechal kníže Alois II. z Liechtensteina v 19. století přebudovat na reprezentační sídlo v duchu anglické gotiky. Prohlédli si i 92 m dlouhý zámecký skleník, který byl vystavěn také na pokyn knížete Aloise II. Procházkou zámeckým parkem dorazili k 60 m vysokému minaretu z přelomu 18. a 19. století. Minaret slouží především jako vyhlídková věž, ze které se dá přehlédnout celý Lednicko-valtický areál. Věž má tři ochozy a k nejvyššímu musíte zdolat 302 schodů. Příjemně strávené dopoledne studenti zakončili společným obědem v nedaleké restauraci.

11350428_10200786201694253_2448616457622747442_n 11350428_10200786199974210_10021951919922699_n
 10311752_10200786196334119_951773655901498488_n
 

Připojené dokumenty: 11350428_10200786201694253_2448616457622747442_n, 11350428_10200786199974210_10021951919922699_n, 10311752_10200786196334119_951773655901498488_n

12červen
2015

Závěrečné zkoušky učebních oborů

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

V těchto dnech probíhají na části naší školy SOŠ Purkyňova závěrečné zkoušky oborů Cukrář, Strojní mechanik a Kuchař-číšník. Během dvou týdnů musí naši učni prokázat své znalosti a dovednosti u písemných, praktických a ústních zkoušek. Všem žákům přejeme úspěšné zakončení jejich tříletého vzdělávání.

 WP_20150610_13_37_46_Pro  2015-06-09-1574
 20150611_112550 20150611_110559 20150609_082530
 

Připojené dokumenty: 20150611_112550, 20150611_110559, 20150609_082530, WP_20150610_13_37_46_Pro, 2015-06-09-1574

11červen
2015

Nový Gymplfest Light již dneska na trhu

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Vzhledem k okolnostem není možné uspořádat Gymplfest v takovém rozsahu jako v minulých letech, ale byli bychom neradi, kdyby nás technické problémy, které se objevily, donutily vzdát se hezké tradice, byť na jeden rok. Gymplfest tedy proběhne v odlehčené formě, převážně v organizaci samotných studentů.

Sledujte stránky pro další informace.

11červen
2015

Čokoláda

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

Žáci 3. ročníku oboru Cukrář ještě před ukončením studia navštívili čokoládovnu Carletti ve Vizovicích. Byla to jejich poslední společná exkurze, na které se dozvěděli mnoho užitečných informací o historii a zpracování čokolády. Ochutnali nejrůznější druhy pralinek a zhlédli výrobu čokoládových figurek. To, co se dozvěděli, určitě využijí u svých závěrečných zkoušek, které je v následujících dnech čekají.

_DSC0927  _DSC0920
 

Připojené dokumenty: _DSC0937, _DSC0927, _DSC0920

05červen
2015

Přednáška Obrana vlasti

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Dne 3. 6. 2015 proběhla na gymnáziu přednáška k tématu Obrana vlasti pro ročníky 1.A, 5.0, 2.A, 3.A, 7.0 gymnázia. Vedl ji podplukovník ing. Hynek Pavlačka, náčelník výcvikového střediska speciálních sil Armády ČR ve Vyškově.

Témata – Cíle a úkoly Armády ČR, její činnost v rámci ozbrojených sil NATO a zahraniční mise Armády ČR – byla velice zajímavá. Studenty zaujal přístup i výklad, ale zejména ocenili osobní zkušenosti přednášejícího. Jak vyplynulo s ohlasu studentů, „klidně by si takovou přednášku poslechli zase“. Na závěr odměnili přednášejícího dlouhotrvajícím potleskem.

GSS Mikulov bylo zařazeno Ministerstvem obrany do projektu Příprava občanů k obraně státu – POKOS v příštím roce, a tak se podobné besedy budou moci studenti zúčastnit znovu.

PaedDr. Dobroslava Bartálová

28květen
2015

Carving - kouzla ze zeleniny a ovoce

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

Ve dnech 18. a 19. května 2015 se někteří žáci SOŠ Purkyňova zúčastnili kurzu dekorativního vyřezávání ovoce a zeleniny. Kurz Carvingu vedl zakladatel českého carvingu pan Luděk Procházka, který je držitelem řady medailí. Tu nejcennější a celkové prvenství si dovezl ze světové Kuchařské olympiády 2004. Zlato získal také na výstavě Salon Culinary Mondial 2005 ve Švýcarsku a na Culinary World Cup 2006 v Lucembursku. Od roku 2000 se věnuje profesionálně kurzům. Jeho kurzy prošla celá řada současných předních českých a slovenských řezbářů ovoce a zeleniny, ale také vyučoval v Rusku a v Brazílii a vydal o Carvingu čtyři knihy. U nás na škole pořádá pro žáky kurzy Carvingu pravidelně již několik let. Pro Carving se mu podařilo nadchnout spoustu žáků a v roce 2011 dokonce získal Martin Pekárek, žák učebního oboru Kuchař-číšník, v mezinárodní soutěži v Třebíči stříbrnou medaili. 
 20150518_132236  20150518_104259  20150519_115813
   

Připojené dokumenty: 20150519_115813, 20150518_104259, 20150518_132236

28květen
2015

Maturita jaro 2015

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

 

 Letos poprvé na GSS Mikulov maturovali studenti oboru Hotelnictví. Jejich maturitní zkouška se skládala nejen ze státní části, ale i z části praktické. Studenti museli sepsat a obhájit před komisí maturitní práci na dané téma a zorganizovat slavnostní hostinu (včetně přípravy slavnostní tabule) nebo fiktivní zájezd a vytvořit elektronického turistického průvodce.
 20150518_092838  20150519_102454  20150519_102459
     

28květen
2015

Pythagoriáda 2014/2015

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Ve dnech 12. a 14. 5. 2015 se uskutečnilo v Břeclavi (ZŠ Slovácká) okresní kolo matematické soutěže s názvem Pythagoriáda. Žáci naší školy svou účast proměnili v excelentní výsledky. V kategorii pro 6. ročníky zvítězil Jakub Šebesta, druhý zástupce naší školy Adam Krška skončil na děleném druhém místě (z 23 soutěžících).

V kategorii pro 7. ročníky neztratil ani jeden bod Mikuláš Černý a zaslouženě zvítězil. Na děleném druhém místě (s jednou jedinou chybou) v této kategorii skončil Lubor Čech (z 22 soutěžících).

Ani v poslední kategorii se naši zástupci neztratili. Rudolf Brucháček a Kateřina Pokorná byli úspěšnými řešiteli v soutěži pro 8. ročníky a skončili na děleném 6. místě (ze 26 soutěžících).

Všem gratulujeme a děkujeme za skvělou reprezentaci naší školy.

Vladimír Mikel

27květen
2015

Květinový den

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Ve středu 13. května 2015 jsme se aktivně zúčastnili veřejné sbírky Českého dne proti rakovině.Podařilo se nám prodat všech 250 kytiček a zisk byl celkem 6 456,-Kč a 2 eura. Tyto peníze jsme přeposlali na účet ligy. V průměru se nám tedy podařilo prodat kytičku za 25,82,- Kč /požadovaná minimální cena 20,- Kč/. Hýčkejte a hlídejte své tělo. Rakovina je nejúčinněji léčitelná, je-li objevena včas. Děkuji za spolupráci na sbírce. Mgr. Šrámková Iva CIMG2799

Připojené dokumenty: CIMG2799

26květen
2015

S Archimédem na Olymp

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

I ve fyzice se našim studentům daří - právě skončila poslední kategorie fyzikální olympiády - kategorie G (7. ročníky ZŠ a odpovídající ročníky víceletých gymnázií) - Archimediáda. Naši školu reprezentovali žáci sekundy: Lubor Čech, Filip Černák a Lukáš Dvořák, všichni jsou úspěšnými řešiteli a Lubor je absolutním vítězem okresního kola.

V kategorii D (1. ročníky SŠ) se do krajského kola probojovali Jiří Vala a Marek Kollmann z kvinty a ve velké konkurenci více něž 50-ti studentů z Jihomoravského kraje se oba stali úspěšnými řešiteli, Jirka obsadil krásné 8. místo (na vítěze mu chybělo pouze 6,5 bodu).

Všem klukům blahopřejeme a držíme palce do dalších FO.

Kamila Kmetová

26květen
2015

Olešnice - přehlídka kuchařského umu

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Dne 21. 5. .2015 se zúčastnili naši žáci „Přehlídky kuchařských dovedností“, žáků 2 ročníků oboru „Kuchařských prací“, která se koná tradičně v Olešnici na Moravě. Téma přehlídky bylo „Pokrmy z vepřového masa“. Měli vytvořit menu pro 8 osob, které obsahovalo polévku, hlavní pokrm, přílohu a zeleninový nebo ovocný salát. Mimo naší školu se prezentovali žáci z Cvrčovic, Olešnice a Prostějova. Nás žáci 2.KP – Tadeáš Holobrádek a Oldřich Křivánek, kteří nás reprezentovali jak po profesní, tak morální stránce velmi dobře. Celé jejich menu bylo chutné (méně slané) a velmi vkusně prezentováno. Jako vždy patří ke kladům setkání a předávání si informací jak mezi žáky, tak mezi pedagogickým doprovodem. Přehled menu: Cvrčovice:     Krémová brokolicová polévka s bramborovými knedlíčky Těstovinové rizoto z vepřového masa Zelný salát po italsku Mikulov:        Celerová polévka s fritátovou těstovinou Vepřové žebírko mikulovské Nové brambory vařené maštěné máslem Syrový salát z květáku Olešnice:      Bramborová polévka s houbami Kotleta plněná poličanem a nivou Vařené brambory Okurko – rajčatový salát Prostějov:     Brokolicový krém Vepřové závitky se šunkou a mandlovou omáčkou Jasmínová rýže s petrželkou Středomořský salát s krevetami Bc. Miroslav Dufek CIMG1519 CIMG1521 CIMG1531 CIMG1538

Připojené dokumenty: CIMG1538, CIMG1521, CIMG1519, CIMG1531

26květen
2015

Pivo a voda

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

V pátek 22. května 2015 se žáci budovy Svobody 6 zúčastnili exkurze do Dalešic. Obory Kuchařské práce, Zámečnické práce a Zednické práce vyrazily autobusem na Vodní elektrárnu dalešické přehrady a Pivovar v Dalešicích. Na vodním díle si vyslechli krátkou přednášku, podívali se na dokument o vodních elektrárnách v ČR a prošli si prostory dalešické vodní elektrárny. Nejvíce je zaujaly obrovské turbíny. Další zastávka byla v Pivovaru v Dalešicích, který se také proslavil filmem J. Menzela – Postřižiny. Zde si žáci prošli venkovní areál pivovaru, vnitřní expozici a navštívili také Pivovarskou Restauraci, kde se občerstvili. Během pěkného počasí byli všichni spokojeni a nadšeni zážitky z celého dopoledne. Doprovod: P. Němec, I. Šrámková, V. Kalová, J. Veverka, S. Ždánský, M. Dufek Pavel Němec 220520153781 CIMG2844 220520153783

Připojené dokumenty: 220520153783, CIMG2844, 220520153781

21květen
2015

Spolupráce s VUT aneb chystáme se na vysokou školu

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Na podzim roku 2013 se zapojila naše škola do projektu s názvem „Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji“ (r. č. CZ.1.07/1.1.00/44.0006), o kterém jsme již mnohokrát na těchto stránkách několikrát informovali. V rámci tohoto projektu se podařilo navázat spolupráci s VUT Brno, které se podílelo na organizačním zajištění velmi zajímavých exkurzí, ve kterých naši studenti navštívili prostory VUT Brno, jeho vědeckých pracovišť a dalších zajímavých vědecko-technických expozic v Brně (NETME centrum, Technické muzeum v Brně, Hvězdárna a planetárium Brno, VIDA centrum). Více se dočtete zde.

20květen
2015

Přehlídka kuchařského umu

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

CIMG2800 CIMG2808 CIMG2812 CIMG2824 CIMG2827 Dne 13. května 2015 se konal 13. ročník Přehlídky kuchařského umu žáků 1. ročníků oboru – Stravovací a ubytovací služby. Téma přehlídky: Bezmasé pokrmy – 8 porcí (složeného z polévky, hlavního jídla a moučníku). Na přehlídce naši školu reprezentovali žáci Kristýna Švirgová a Daniel Brychta. Přehlídky se dále zúčastnily družstva z Cvrčovic, Kyjova, Brna, Olešnice, Zlína. Žáci přistupovali k přípravě menu velmi zodpovědně, jídla byla chutná i vzhledná. Mikulov 2015 - KP menu  

Připojené dokumenty: Mikulov 2015 - KP menu, CIMG2827, CIMG2824, CIMG2812, CIMG2808, CIMG2800

19květen
2015

Bylo to MASO (a žádná sója)

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Ve středu 13.5. 2015 se na naší škole, již třetím rokem, konala Matematická soutěž MaSo, jejíchž hlavními organizátory jsou Matematicko-fyzikální fakulta Univerzity Karlovy a PIKOMAT.

Soutěž se koná pravidelně dvakrát do roka a soutěží v ní čtyřčlenná družstva druhého stupně základních škol a víceletých gymnázií. Každá soutěž má svou vlastní HRU, která je pokaždé jiná, aby noví účastníci nebyli znevýhodněni. Tématem jara roku 2015 bylo sestavit do hracího čtverce co nejchytřeji svůj vojenský pluk.

Letos se zúčastnilo soutěže v Mikulově 20 skvělých týmů (nejen z České republiky). Žáci se za cílem naučit strategickému uvažování a týmové spolupráci vydali po cestě plné zajímavých příkladů a logických úloh.

Náš tým GYMIK ve složení Lubor Čech, Mikuláš Černý, Stanislav Pitrun a Kateřina Pokorná dosáhl krásného 3. místa! Gratulujeme a držíme palce do dalších let!

Děkujeme také skvělým organizátorům, kteří chystali, opravovali, zakreslovali a hlavně zajistili hladký průběh celé soutěže: Kristýna Růžičková, Kristýna Veselá, Barbora Bláhová, Denisa Hornochová, Andrea Filipová, Markéta Černáková, Kristýna Uhrová, Renáta Bravencová a Jiří Vala.

A v neposlední řadě děkujeme našim skvělým cukrářům pod vedením paní učitelky Koníčkové, kteří pro soutěžící připravili sladkou odměnu.

Renata Bravencová

17květen
2015

Akademie mistrovství ČR v požárním sportu - Ostrava 2015

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

Naši borci a borkyně se ve dnech 29. - 30. 4. 2015 zúčastnili mistrovství ČR v požárních sportech středních a vysokých škol z celé ČR, dále ze Slovenska a Bulharska. Závodilo se ve třech disciplínách: sprint na 100 metrů s překážkami, štafeta a požární útok. Všechny disciplíny byly velmi kvalitně obsazeny, a proto naše 5. místo v požárním útoku ze všech středních škol v ČR je velmi ceněno. Od 4. místa nás dělily pouze pouhé 3 desetiny vteřiny a od 3. místa pouhé dvě vteřiny.Celkově se naše smíšené družstvo umístilo na krásném 11. místě z 32 družstev. Děkuji všem žákům z gymnázia, SOŠ a SOU za vzornou reprezentaci naší školy.    Jan Mihalík   IMG_5894          

Připojené dokumenty: IMG_5001, IMG_5899, IMG_5894, IMG_5038, amps_2015_plakat

14květen
2015

Projektový den se zaměřením na dopravní výchovu, první pomoc, ochranu člověka a požární prevenci

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Dne 6. května se uskutečnil pro studenty sekundy a tercie projektový den, jehož cílem bylo seznámení se s tématy – dopravní výchova, první pomoc, ochrana člověka za mimořádných událostí a hasičská záchrana.

Vše probíhalo v přátelské atmosféře, přednášející odpovídali na různé dotazy, předvedli výstroj a vybavení a umožnili studentům vyzkoušet si mnohé i v praxi. Součástí projektového dne byl i test z dopravní výchovy. Tato témata jsou pro studenty vždy zajímavá a atraktivní.

Akce se uskutečnila ve spolupráci s Městskou policií Mikulov – p. Hamerníkem a členy HZS JmK – požární stanice Mikulov, kterým bychom chtěli touto cestou poděkovat za zdařilý průběh celého dne.

L. Vlašicová

Před hasičskou stanicí

12květen
2015

Přehlídka odborných dovedností

Do kategorie Nezařazené přidala(a) hana.mikulikova

Přehlídka se konala 6. 5.2015 na SOU Kyjov, zúčastnili se jí žáci SOU Kyjov, OU Brno a GSS Mikulov oboru - Pečovatelské služby. Naši školu reprezentovala žákyně Kateřina Dlabková a Alice Škarpová. Přehlídka se skládala z části teoretické – test odborných znalostí - a části praktické, která vycházela z osnov Odborného výcviku. Žákyně přistupovaly k plnění všech částí zodpovědně, výsledky  byly u všech zúčastněných škol srovnatelné.    

12květen
2015

Exkurze na úřad práce

Do kategorie Nezařazené přidala(a) hana.mikulikova

Exkurze ÚP Břeclav 5.5.15

Připojené dokumenty: Exkurze ÚP Břeclav 5.5.15

05květen
2015

Vala opět válí

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

V úterý 31. 3. 2015 se v Brně konalo krajské kolo matematické olympiády kategorie C. Náš student Jiří VALA z kvinty obstál ve velké konkurenci studentů z jihomoravského kraje na výbornou. Při řešení čtyř náročných úloh neztratil ani jeden bod a stal se tak absolutním vítězem.

Jirkovi blahopřejeme a děkujeme za příkladnou reprezentaci školy.

04květen
2015

Zlín - Vizovice

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

Exkurze - poslední společné výjezdní zasedání třídy 4 HO (23. - 24. dubna 2015) První den jsme absolvovali exkurzi ve čtyřhvězdičkovém Hotelu Tomášov ve Zlíně. Jedná se o komplex, který je tvořen původně klinikou reprodukční medicíny. Ta svoji činnost provozuje i nadále, a to s vysokou úspěšností jednotlivých zákroků. Přibližně před 4 lety se k již stojící budově přistavěla další část, kterou je právě hotel. Viděli jsme zajímavě řešené pokoje pro ubytované, netypicky zvolené umístění koupelny v prostoru. Dále pak budování přilehlé terasy, která v blízké budoucnosti zpříjemní pobyt ubytovaným. Prováděla nás slečna recepční, která do detailů sdělovala jak historii celého komplexu, ale také aktuální informace o různých pořádaných akcích, apod. Zmínila také nově naplánovanou renovaci prostor v suterénu budovy (wellness, tělocvična, apod.), aby měli ubytovaní klienti i jinou možnost trávení volného času. Celý prostor zmíněného hotelu je zajímavě řešen, a to ve velmi moderním a současně příjemném duchu. Alespoň náznak sportu nikdy neuškodí, proto jsme ještě podvečer strávili na bowlingu. Ve večerních hodinách jsme se přemístili vlakem do konečné stanice Vizovice, kde jsme měli zajištěné ubytování.Následující den se začal návštěvou firmy, která se zabývá výrobou destilátů Rudolf Jelínek Vizovice. Paní průvodkyně nám navolila trasu, ale také způsob výkladu tak, aby bylo vše, co se týká zmíněné firmy, pro studenty srozumitelné.V obou dnech nás provázelo pohádkové počasí - co víc jsme si mohli přát. 100_3658  

Připojené dokumenty: 100_3644, 100_3637, 100_3632, 100_3658

25duben
2015

Pozvánka na výstavu maturitních prací

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Více naleznete na tomto plakátu.

Připojené dokumenty: pozvanka

25duben
2015

Matematické mozky v akci

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Dne 8.4.2015 proběhlo ve Velkých Pavlovicích okresní kolo Matematické olympiády (64. ročník) . Na této události nemohli chybět ani studenti naší školy, konkrétně zástupci primy (kategorie Z6), sekundy (Z7) a tercie (Z8).

Naše účast dopadla velmi dobře (ba dokonce skvostně), jelikož jsme ve velké konkurenci dvě ze tří kategorií vyhráli! V kategorii Z6 zvítězila Terezie Sojková a v kategorii Z7 nenašel přemožitele Lubor Čech! Ani ostatní nezklamali a umístili se ve svých kategoriích do desátých míst (např. Adam Krška (Z6) – 4. místo, Lukáš Dvořák (Z7) – 7. místo a Kateřina Pokorná (Z8) – 6. místo).

Všem gratulujeme.

Vladimír Mikel

16duben
2015

VAŘÍME S IHNAČÁKEM

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

Marcel Ihnačák patří k nejpopulárnějším kuchařům na Slovensku. Pracoval u Jamieho Olivera, vařil prezidentům. Před několika lety mu učaroval Mikulov a jeho okolí. Usadil se v Sedleci, kde má rozsáhlý pozemek k pěstování bylinek a zeleniny. Vaření s Marcelem Ihnačákem bylo pro nás velkým zážitkem a ohromnou zkušeností. Je pro nás inspirací. Ukázal nám, že jsou i jiné způsoby přípravy pokrmů, že jídlo může být zdravé a člověk se nemusí přejídat. Už teď se těšíme na další společné vaření. 20150409_093555DSCN189120150409_095556        

Připojené dokumenty: 20150409_093555, 20150409_095556, DSCN1891

15duben
2015

Proxima Centauri na dosah

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Skončilo krajské kolo AO a již známe výsledky ve všech kategoriích.

V kategorii GH (prima a sekunda) se úspěšnými řešiteli stali: Lubor Čech (15. místo), Filip Černák (21.), Adam Krška (24. - 25.) a Jakub Šebesta.

V kategorii CD (kvinta a sexta) dosáhl nejlepšího umístění Jirka Vala a z 1. místa postupuje do celostátního finále. Jirka dosáhl také velmi pěkného výsledku v kategorii AB (septima a oktáva), kde obsadil 2. místo a od postupu v této kategorii ho dělily pouze 4 body.

Všem řešitelům srdečně blahopřejeme!

14duben
2015

Klokani z Gymiku skáčou jako diví

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Dne 20.3.2015 se celá naše škola účastnila matematické soutěže Klokan. V nejmladší kategorii Benjamín se v rámci celého okresu ( soutěžilo přes 900 žáků ) umístil na 1. místě M. Černý, 2. místo obsadil L. Čech a 5. místo F. Černák, všichni ze sekundy. V kategorii Kadet byl na 7. místě O. Sláma z tercie, rovněž v podobně početné konkurenci. V kategorii Junior i Student zvítězil jednoznačně J. Vala z kvinty.

Větší podrobnosti o výsledcích najdete na vývěsce vedle ředitelny.

Všem blahopřejeme!!!

zapsala H. Duchoňová

30březen
2015

Mikroregion Mikulovsko

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Ve středu 25. března jsme se my, kvartáni, vydali krátce před devátou hodinou společně s naší třídní učitelkou paní Danadovou do městského kina v Mikulově. Právě tam se konala soutěž o našem městě a jeho okolí (mikroregionu), kterou pořádal Dům dětí a mládeže Mikulov.

Naši třídu reprezentoval tým ve složení těchto studentů – Lucie Liďáková, Jan Kocáb a David Štěpánek v čele s kapitánem Martinem Lauerem. Soutěžní úkoly byly pestré – vědomostní, logické, sportovní, poznávací a všechny se vztahovaly k mikroregionu Mikulovsko. A jak to vše dopadlo? Náš úžasný tým nakonec porazil silnou konkurenci (školy Hraničářů, Valtickou i Drnholec) a obsadil neuvěřitelné 1. místo! Všichni členové našeho vítězného týmu dostali upomínkové předměty a jako hlavní cenu – let vrtulníkem!

Chtěli bychom moc pochválit i naše spolužáky Lidku Veleckou a Lukáše Pánka, kteří vytvořili do soutěže vstupní video, které se velmi podařilo a všechny zaujalo. A také bychom chtěli poděkovat DDM, který pro nás tuto soutěž připravil. Všechny otázky a úkoly byly moc zajímavé a celá akce byla velmi dobře zorganizovaná. Soutěž zaujala i nás nesoutěžící, všichni jsme si lámali hlavy nad otázkami a hlavně celá tato akce krásně spojila mikulovské i dojíždějící studenty.

Prožili jsme skvělé dopoledne, navíc završené úžasným vítězstvím!

Sylva Porubská, kvarta

Team soutěže

26březen
2015

Exkurze do VIDA Centra

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Dne 9.3. navštívili naši studenti VIDA centrum. Exkurze proběhla v rámci projektu OPVK s názvem "Podpora přírodovědného a technického vzdělávání na středních školách v Jihomoravském kraji", který na naší škole úspěšně běží již druhým rokem. Více se dozvíte zde.

logo_projekt

Připojené dokumenty: vida_centrum, logo_projekt

20březen
2015

Exkurze v Domově pro seniory

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Exkurze Břeclav DD

Připojené dokumenty: Exkurze Břeclav DD

18březen
2015

Silový čtyřboj

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Víte, jaký je rozdíl mezi Naganem 1998 a silovým čtyřbojem pořádaným SPŠ a OA Břeclav? Žádný! Domů jsme odjeli se zlatem a to bylo pro nás nejlepší zakončení už tak krásného dne.

Pro naše paní učitelky a učitele nastal začátkem měsíce těžký úkol, vybrat ty nejlepší z nejlepších. Naše výprava se skládala z pěti dívek a tří kluků v čele s naším vlajkonošem, paní učitelkou Vlašicovou. I přes značnou konkurenci, jak v chlapeckých, tak dívčích disciplínách, jsme si domů odvezli celkem šest cenných umístění.

Největším tahounem se zajisté stal Radek Němec (septima), který s přehledem ovládl silový čtyřboj a stal se celkovým vítězem soutěže. Výborných výsledků dosáhl také Tomáš Hlavenka (3KČ), který vyhrál společně s Radkem Němcem disciplínu „Svis vznesmo“ a dále přidal velmi cennou stříbrnou příčku z těžké (a to doslova) disciplíny „Benchpress“.

Dívčí skupina měla konkurenci snad největší, rozhodovaly i pouhé centimetry a sekundy a proto si velmi vážíme suverénních výkonů Táni Trefilíkové (2. A) a Broni Zajícové (sexta), které ve šplhu a trojskoku nedaly šanci nikomu jinému a staly se vítězkami uvedených disciplín.

Chtěl bych pogratulovat všem soutěžícím, i těm, kteří nemají žádnou medaili, ale i přesto mohou být na sebe hrdí, protože při takové konkurenci, je jakékoliv místo, místo zlaté. Nezbývá nic jiného, než další poctivé tréninky a řádně protáhnout kosti, ať příští rok máme zlata dosti.

Za všechny soutěžící, Matěj Girášek (3.A)

16březen
2015

Silo Mikulov

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Dne 13.3.2015 jsme se žáky třídy 1.KP navštívili v rámci exkurze firmu Navoz Mikulov (silo), která laboratorně prověřuje kvalitu a uskladňuje kukuřici a obilné zrno. Paní Chromíková nás seznámila a prakticky ukázala rozbory, které provádí před uskladněním zrna do sila. Prohlédli jsme si také příjem aut a v samotném silu velín, z kterého se kontroluje uskladnění. Nakonec jsme vystoupili až na samý vrchol sila. Poté jsme si prohlédli prodejnu Chevron, která prodává a provádí servis gastronomického zařízení. Exkurze splnila plně svůj cíl. Byla velmi zajímavá a poučná. Bc. Miroslav Dufek Silo

12březen
2015

TAJEMSTVÍ VÝROBY ZMRZLINY

Do kategorie Nezařazené přidala(a) ivana.gattingerova

Žáci třetích ročníků učebních oborů Kuchař-číšník a Cukrář podnikli zajímavou exkurzi za tajemstvím výroby zmrzliny. Navštívili společnost CESK a.s. FRIGOMAT, která patří k významným dodavatelům vybavení do gastronomických zařízení, jako jsou restaurace, kavárny, bary, hotely a především cukrárny. Italská značka Frigomat je jedním z lídrů zmrzlinářského a cukrářského odvětví působící po celém světě. V průběhu exkurze se žáci seznámili se stroji na výrobu zmrzliny, např. s pastérem (stroj na tepelnou úpravu zmrzliny), s výrobníky zmrzliny a se šokéry (stroje na řízené ochlazování) a se samotnou výrobou zmrzliny. Poté si žáci vyzkoušeli postupně výrobu zmrzliny prakticky, např. vanilkovou, pistáciovou, višňovou a dokonce i okurkovou.                  

Připojené dokumenty: WP_20150304_13_02_07_Pro, WP_20150304_11_48_26_Pro

04březen
2015

Pojízdné planetárium

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Dne 18. února 2015 zavítalo na naše gymnázium tzv. „pojízdné planetárium“. Bylo nám řečeno, že vše proběhne ve velké tělocvičně, tak jsem si zkoušela představit, jak by asi vypadalo ono zařízení. Po několika už opravdu absurdních nápadech jsem nad tím radši přestala přemýšlet. Došli jsme tedy do tělocvičny a tam bylo nafouknuté „iglů“. Teda iglů to bylo podobné pouze tvarem. Vzhledově jsem se dívala na vesmírnou loď z Hvězdných válek.

Když jsme vešli dovnitř, lehli jsme si na zem a pán, organizátor onoho projektu, nás obeznámil s následujícím programem. Shlédli jsme film jak o vzniku života na naší planetě, tak o vzniku samotné Země a Slunce. nevěděla jsem, kam se dívat dřív. Obraz byl promítán po celém plášti kopule. Po dokumentu nás čekal malý kvíz ohledně vesmíru. Holky proti klukům. Jménem našeho týmu říkám: „Holky jsou nejlepší!“ Sice o 1 bod, ale to se už zmiňovat nemusí.

Na závěr bych dodala ještě pár slov. Cítila jsem se jako bych byla přímo ve vesmíru, jako malé dítě, které objevilo něco úžasného. Myslím, že většina studentů byla pojízdným planetáriem opravdu nadšena.

Anežka Zvonková

Připojené dokumenty: 20150219_085316, planetarium1

02březen
2015

PLES GSS MIKULOV

Do kategorie SOŠ přidala(a) elen.michnova

V sobotu 14. února 2015 byl projevem ředitele školy PaedDr. Stanislava Svobody zahájen X. společenský ples naší školy, který se letos konal v reprezentativních prostorách hotelu Galant Mikulov.

Studenti a studentky SOŠ za tónů písně Give me love předvedli pod vedením Mgr. Dagmar Břečkové skvěle secvičenou slavnostní polonézu, taneční pár tanečního studia MORAVA ve svých vstupech zatančil ukázky standardních a latinskoamerických tanců a příjemným oživením byl i taneční vstup studenta pražské taneční konzervatoře Patrika Mikera.

Celým příjemným večerem a nocí nás provázely hudební skupiny Slow Hand Band, Melody Gentlemen Lednice a cimbálová muzika Píšťalenka. Spokojení tanečníci se rozcházeli až dlouho po půlnoci, mnozí z nich s bohatou výhrou v tombole.

Děkujeme všem organizátorům a sponzorům a příští rok se těšíme opět na viděnou!

Připojené dokumenty: _DSC0205, _DSC0404, _DSC0368, _DSC0349, _DSC0230, _DSC0216, _DSC0201, _DSC0413, _DSC0162

20únor
2015

Kuchaři v cukrářské dílně

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

KIF_3053 KIF_3060 KIF_3056 KIF_3107 Kuchaři v cukrářské dílně V letošním školním roce máme možnost zpestřit si výuku odborného výcviku také v cukrářské dílně. Pod vedením paní učitelky Jany Orsáčkové pečeme nejen tradiční cukrářské výrobky prodávané ve školní cukrárně Eden, ale také moučníky podle našich receptů, např. tiramisu, mléčný řez, ananasový řez s ořechy. Do cukrářské dílny chodíme velmi rádi, protože máme možnost naučit se něco nového a rozvíjet svoji kreativitu . Žáci 3. ročníku oboru Kuchařské práce

Připojené dokumenty: KIF_3107, KIF_3056, KIF_3060, KIF_3053

20únor
2015

Ochutnali jsme anglickou kuchyni

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Dne 17. února 2015 připravovali žáci třídy 1.KP Dan Brychta a Ondřej Latýn pokrm evropské kuchyně - menu Velké Británie. Ostatní žáci vařili pokrm podle učebního plánu, se zaměřením na vařené vložky do polévek. Na přípravu menu si žáci dali záležet, bylo vzhledné voňavé a chutné. Menu: - Polévka z volské oháňky - Skotské řízky - Vařená růžičková kapusta - Banánové překvapení IMG_0372     IMG_0375

Připojené dokumenty: IMG_0375, IMG_0372

16únor
2015

Exkurze do pekařství MaJa

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

Dne 11. února 2015 navštívili žáci 1. a 2. ročníku učebního oboru Cukrář rodinné pekařství MaJa v Dolních Dunajovicích. Seznámili se s přípravou slaného i sladkého pečiva, se základem na chlebové těsto, výrobou korpusů čajového pečiva. Dále viděli veškeré technické vybavení pekárny - hnětač na 100 kg a 40 kg těsta, rozvalovačku, děličku na těsto, stroj na tvarování rohlíků a chleba, pec na chléb s plně mechanickým asistentem vkládání a vytahování chlebů.

Snímek 001

Snímek 011

Připojené dokumenty: Snímek 011, Snímek 001

05únor
2015

Tomáš Lahoda na Gymiku

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Gymnázium Mikulov Vás srdečně zve na přednášku akademického malíře Tomáše Lahody a sochaře Radka Nivnického.

Přednáška se koná v pátek 6. února 2015 od 11 do 13 hodin v Purkyňově sále v budově SOU.

Prohlédněte si plakát k akci.

Připojené dokumenty: pozvanka_gymik

03únor
2015

Jeseník 2015

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

Naše škola se v lednu tradičně účastnila cukrářské soutěže „O PRIESSNITZŮV DORTÍK“ na Střední odborné škole gastronomie a farmářství v Jeseníku. Žákyně 3. ročníku oboru Cukrář Michaela Hudcová soutěžila ve třech disciplínách: dort na téma „Roční období“ - LÉTO, zdobení perníčků daného tvaru a čokoládová mašle. Na této soutěži předvedli své umění mladí cukráři z celé České republiky. Tentokrát jsme si medaili nepřivezli, ale v celkovém hodnocení se naše žákyně umístila na pěkném 10. místě. Blahopřejeme. CIMG1508        

Připojené dokumenty: CIMG1508

02únor
2015

Výběrové řízení na dodávku přenosných dotykových zařízení.

Do kategorie Nezařazené přidala(a) lukas.ruzicka

GSS Mikulov vyhlašuje výběrové řízení na dodávku 20ks přenosných dotykových zařízení. Podrobnosti naleznete v dokumentech v přiloženém souboru ve formátu zip.

Připojené dokumenty: publikacevzvynammtkrajeanaestrnky

27leden
2015

Ochutnali jsme Skandinávskou kuchyni

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

20. ledna 2015 připravovaly žákyně třídy 1.KP Petra Šuldesová a Sabina Wunderlová pokrm evropské kuchyně - menu Skandinávských zemí. Ostatní žáci vařili pokrm podle učebního plánu, se zaměřením na přílohy z rýže. I když se zdálo, že příprava Skandinávské kuchyně bude složitá, děvčata nic nepokazila, pracovala samostatně a všem nám při degustaci moc chutnalo. Menu:    - Jarní polévka  /Dánsko/ - Telecí závitky se žampiony  /Švédsko/ - Pečená bramborová kaše  /Norsko/ - Moučník: čokoládový koláč s mandlemi  /Finsko/. Výuku vaření jsme si zpestřili a těšíme se na další pokrmy Evropy.   IMG_0355    IMG_0357

Připojené dokumenty: IMG_0357, IMG_0355

19leden
2015

Lyžařský kurz Rokytnice 2015

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Letošní lyžařský kurz proběhl tradičně v Rokytnici nad Jizerou již začátkem ledna. Měli jsme veliké štěstí, protože v den našeho příjezdu napadlo asi 30cm sněhu. Sníh se udržel po celý týden a tak jsme si mohli užívat zimního počasí dle libosti.

Výuka lyžování probíhala na svazích Pařez a Studenov. Zatímco Studenov byl zpočátku pro některé lyžaře poněkud oříškem, Pařez poskytl pohodlné útočiště pro všechny. Během týdne učinili všichni účastníci znatelné pokroky a kurz je tak naplnil optimismem do příštích let: "Tak já nakonec budu přece lyžovat, mámo."

Leč nejen lyžováním živ je člověk a tak jsme si hleděli užít každou volnou chvilku. Zpívalo se, jedlo, karbanilo. A pokud neumřeli, žijí šťastně až do dnes. A já u toho byl, také jsem hodoval a pil, jenže tam měli papírovou zem a já při své váze jsem se propad sem.

13leden
2015

Gaudium v době adventní

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

V letošním předvánočním čase pěvecký sbor GAUDIUM potěšil svým zpěvem mnoho posluchačů na různých místech. V týdnu od 15. - 19. prosince se sbor představil se svým vánočním programem v domově sociální péče „Srdce v domě“ v Klentnici, v kostele svatého Mikuláše v Perné, v Nástupním sále mikulovského zámku a v kostele svatého Jana Křtitele v Mikulově. Velký dík patří všem zpěvákům, kteří věnovali svůj volný čas přípravě těchto koncertů a přispěli tak ke kráse adventní doby.

Několik ilustračních fotografií najdete ve fotogalerii.

Se žáky třídy 1.KP jsme se rozhodli, že v rámci zpestření vyučování odborného výcviku budeme připravovat během 2.pololetí školního roku 2014/2015 pokrmy evropských kuchyní. Vytvořili jsme dvojice, anonymně vylosovali kuchyni, jejíž pokrm bude každá dvojice  připravovat. Sami si volíme celé menu, které vynormujeme a připravíme pracovní postup, během 14 dní se na tento pokrm můžeme připravit teoreticky nebo si ho i doma vyzkoušet. Pokud tedy nevíte co chutná v Evropě, my to už brzy vědět budeme a rádi se s vámi o to podělíme. Učitelka OdV Bohumila Servusová

18prosinec
2014

Dramaťák hraje pro maminky s dětmi

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Dramatický kroužek Gymnázia Mikulov uspořádal představení pro maminky s dětmi. Přečtěte si více v článku v přiloženém souboru (docx).

Připojené dokumenty: dramataksdetmi

15prosinec
2014

Vítězové losování Dne otevřených dveří

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Vylosovaní účastnící Dne otevřených dveří na Gymiku jsou:

  • Anna Doleželová (ZŠ Pavlovská)
  • Matěj Hoffmann (ZŠ Valtická)
  • Jana Trubačová (ZŠ Slovácká)

Vítězům gratulujeme!

Ozvěte se prosím paní učitelce Svatavě Palíškové.

11prosinec
2014

Anglické divadlo na Gymiku

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Ve čtvrtek 11. prosince se v mikulovském kině hrála dvě anglická divadelní představení pro studenty GSS Mikulov. Více se dočtete v přiloženém souboru (doc).

Připojené dokumenty: detectives

11prosinec
2014

Den otevřených dveří

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Stejně jako každá jiná škola i ta naše pořádala v letošním školním roce první Den otevřených dveří – akci věnovanou veřejnosti, kde se budoucí studenti a zájemci mohou zábavnou formou dozvědět něco o naší škole a vidět většinu jejích prostor. Škola se od brzkých ranních hodin proměnila v jednu velkou výstavní plochu plnou obrazů, nazdobených tříd a přichystaných pokusů. Ze sborovny se již linula vůně kávy a čaje, protože se připravovalo pohoštění pro hosty. Všichni studenti, kteří se přihlásili na jednotlivá stanoviště, se už od rána pohybovali v jeho blízkosti. Vše se ještě znovu kontrolovalo, vyleštily se poslední šmouhy na lavicích a už se netrpělivě čekalo na první návštěvníky.

Proběhlo celkem pět prohlídek – v 9 hodin (pro 9. třídu ZŠ Valtická), v 10 hodin (zvláště pro seniory z Domova důchodců), dále ve 13, 15 a 16 hodin. Na začátku všechny přivítal pan ředitel, sdělil základní informace o škole a o studiu a pak už se návštěvníci vydali na jednotlivá stanoviště. Účastníci se po zahájení přemístili nejdříve do nově zrekonstruované knihovny, kde již čekali členové dramatického kroužku TV Gympel a jejich Příhody ze školy. Pokračovalo se do učebny angličtiny, kde byly vystaveny projekty, kterých se škola účastnila, studenti návštěvníky informovali o výuce angličtiny na naší škole a zahráli si s nimi i různé hry (samozřejmě v angličtině). Dále už byl na řadě školní sbor Gaudium, který zazpíval čtyři skladby nejen z chystaného vánočního koncertu. Ve výtvarné učebně studenti představili své práce, vystoupili zástupci studentské rady a prezentovaly se také kroužky origami a šachy. Následovala pracovna fyziky a zajímavé pokusy, pracovna biologie s různými exponáty z oblasti fauny i flóry. Prohlídku traktu odborných učeben ukončilo poslední stanoviště - chemie s pokusy (převážně hořlavými, vybuchujícími, světélkujícími a překvapivými), které měly jako vždycky velký úspěch.

Na závěr čekalo hosty malé pohoštění. Návštěvníci měli možnost projít také do vedlejší budovy SOU, prohlédnout si prostory a získat informace o jednotlivých oborech. Tak proběhl první den, kdy byla naše škola otevřená pro širokou veřejnost. Další Dny otevřených dveří se budou konat ještě v sobotu 24. 1. 2015 dopoledne a ve středu 11. 2. 2015 odpoledne.

Tomáš Foltán, sexta

Rozsáhlou sbírku fotografií ze Dne otevřených dveří, který se konal dne 10.12.2014, nám poslala Bára Vítová.

11prosinec
2014

Perný měsíc našeho studenta

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Během jednoho měsíce se náš student kvinty Jiří Vala účastnil několika významných akcí:

20. 11. 2014 byl oceněn hejtmanem Jihomoravského kraje Michalerm Haškem za mimořádné úspěchy a reprezentaci JMK na Mezinárodní astronomické olympiádě.

1. 12. 2014 reprezentoval naši školu a kraj v celostátním kole Logické olympiády, které se konalo v Míčovně Pražského hradu. Z celkového počtu 65 soutěžících v kategorii střední školy se umístil na 13. místě.

7. 12. 2014 se zúčastnil natáčení soutěže Zlatý oříšek 2014 v České televizi. Do finále této soutěže bylo vybráno 30 nejúspěšnějších dětí z České republiky, z nichž 10 bylo oceněno odbornou porotou a získalo hodnotnou cenu. Pořad bude odvysílán 1. 1. 2015 na ČT 2 ve 13.50 hod. Podívejte se, jak to dopadlo.

17. 12. 2014 se uskuteční setkání úspěšných studentů s ministrem školství Marcelem Chládkem v Ballingově sále Národní technické knihovny v Praze, kam byl Jirka pozván.

Kamila Kmetová

10prosinec
2014

Školní desatero

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Netradiční konec výuky zažili žáci na Svobody 6 v pátek 5. 12. 2014. Od 11:00 hodin zde probíhal mítink v rámci projektu Jak nepodrazit sám sebe Aneb dej i škole šanci. Tato akce byla zaměřena na práci se školním řádem a žáci měli ve skupinách možnost vyjadřovat se k jednotlivým bodům školního řádu,  sdělovali si  jak jednotlivé body vnímají oni a jak učitelé. Dalším úkolem pro skupiny bylo vytvoření desatera pro Spokojený život ve škole. Na závěr proběhla prezentace jednotlivých skupin v tělocvičně školy a byli odměněni ti, kteří byli pro skupinu největším přínosem, na nich se musela shodnout celá skupina.  Výsledné výstupy jsou zveřejněny na nástěnkách ve škole. Děkujeme všem účastníkům mítinku za velmi vstřícnou atmosféru a odvahu nebát se říct svůj názor na správném místě a ve správný čas. Mgr. Iva Šrámková CIMG2713CIMG2721CIMG2720

Připojené dokumenty: CIMG2720, CIMG2721, CIMG2713

03prosinec
2014

Příběhy bezpráví

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Projekt Příběhy bezpráví je jednou z možností, jak seznámit mladé lidi s významnými kapitolami moderních dějin.

Gymnázium této možnosti využívá už deset let, tedy od roku 2004, kdy na základních a hlavně na středních školách projekt začínal.

Letos se sešli studenti třetích a čtvrtých ročníků 18. listopadu, aby se podívali na film věnovaný 25. výročí sametové revoluce. Hostem, který s nimi besedoval o filmu i o událostech z roku 1989, byl starosta Dolních Dunajovic, Mgr. Josef Hasník.

Lenka Danadová

Několik fotografií si můžete prohlédnout ve fotogalerii Příběhy bezpráví.

01prosinec
2014

Bílá prodloužená

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

V pátek 14.11. se v hotelu Galant konala bílá prodloužená pro studenty sexty, 2.A a kvinty, kteří každé pondělí navštěvují kurzy tanečních pod vedením pana Kosmáka.

Po 7 kurzech jsme našim rodičům, příbuzným a přátelům předvedli co všechno jsme se naučili. Čím víc se večer blížil, tím víc stoupala nervozita. Šestá hodina odbila a my zahájili večer polonézou, při které dívky dostávaly od kluků květiny. Následovala mazurka a waltz. Při pánské květinové volence, která se následně vztahovala i na maminky partnerek jsme předvedli jive, cha-chu, tango, blues, slowrock, waltz a námi všemi oblíbenou českou polku.

V průběhu večera byla i volba o nejoblíbenějšího tanečníka a nejoblíbenější tanečnici. Dívky připínaly klukům mašličky a naopak kluci hodnotili dívky náhrdelníky. A že některé byly opravdu originální! Nejoblíbenějším tanečníkem se stal Tomáš Foltán a nejoblíbenější tanečnicí My Linh Ong. Oba předvedli se svými tanečními partnery svůj oblíbený tanec - cha-chu. Celý večer jsme všichni protančili a užili si ho. Po tomhle večeru nám už jen zbyly vzpomínky a mnoho fotek.

Těšíme se na závěrečnou barevnou prodlouženou, která se bude konat 19.12. v Charvatské Nové Vsi.

My Linh Ong

Ve fotogalerii (Bílá prodloužená) naleznete několik fotografií z prodloužené.

28listopad
2014

Pišqworky 2014

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

V pátek 21.11. se konalo krajské kolo celostátní týmové soutěže v piškvorkách – PISQWORKY 2014. Naše škola zde měla zastoupení v podobě jednoho týmu ve složení: Jirka Vala, Olda Beránek, Janík Kocáb, Lukáš Míček a Terka Svěchotová. Krajského turnaje se účastnili již potřetí a nasbírané zkušenosti byly znát. Povedlo se jim vylepšit umístění z předchozích dvou let a poprvé dokázali vystoupat na medailové pozice. Bylo z toho krásné 3. místo, jen škoda, že do celostátního kola postupovaly pouze první 2 týmy. Tak snad to vyjde příště!

Víc v následujících odkazech:

23listopad
2014

Studenti gymnázia forenzními specialisty

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

Pozor! Jsou zde. Mezi Vámi. Mezi námi. Mezi námi všemi. Vypadají jako ostatní, ale jsou nebezpeční. Nebezpeční pro padouchy! Ano, jsou to oni! Studenti vyššího stupně gymnázia Mikulov!! Právě my, hrstka vyvolených, jsme byli zasvěceni ve čtvrtek 20. 11. 2014 do tajů forenzní analýzy pod speciálním školícím týmem, panem XY a paní XX ze super tajného výcvikového střediska známého pod zkratkou VŠCHT Praha. Za přísného utajení a dohledu několika speciálně vycvičených pedagogů jsme byli plně ponořeni do oblasti analýzy, daktyloskopie, výjimečných a drahých látek a do problematiky namlouvání mezi světluškami. dál v souboru.. Forenzní analýza

Připojené dokumenty: STUDENTI KRIMINALISTY

21listopad
2014

Mezinárodní nekuřácký den

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Víte, že se vždy třetí čtvrtek v listopadu je Mezinárodní nekuřácký den? Žáci Praktické školy dvouleté v rámci besedy vytvořili plakát na nástěnku a diskutovali o této problematice, zároveň mapovali situaci ve své třídě, rodině. CIMG2591 CIMG2592

Připojené dokumenty: CIMG2592, CIMG2591

20listopad
2014

Exkurze do lázeňského komplexu v Lednici

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Exkurze Lednice

Připojené dokumenty: Exkurze Lednice

20listopad
2014

Finové v Mikulově

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Ve dnech 3. - 18. listopadu 2014 v rámci projektu Erasmus + jsme se znovu stali hostinskou školou pro 5 žáků a 1 pedagoga z Finska. Společně se žáky z oborů  Stravovací a ubytovací služby, Pečovatelské služby prohlubovali své odborné a klíčové kompetence. Seznámili se s historií Mikulova a jeho okolím. Vařili jsme a ochutnali i speciality finské kuchyně např. sobí maso. V rámci exkurzí navštívili žáci vinné sklepy ve Valticích, lázeňský komplex v Lednici  a zařízení sociálních služeb Srdce v domě v Klentnici. To je jen malý výčet ze všech aktivit, které jsme pro žáky připravili v rámci jejich 16 denního pobytu na naší škole. Komunikačním jazykem byla angličtina, s kterou nám pomohli jako tlumočníci žáci Gymnázia pro které to byla také velká zkušenost. Všem žákům i učitelům děkuji za pomoc a vzornou reprezentaci školy. Na oplátku nám finští žáci představili svoji školu. Zveme vás v přiloženém odkazu do Helsinek. http://www.youtube.com/watch?v=fN4dFNPxp44&sns=em            

19listopad
2014

Školní exkurze

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

V úterý 18. 11. 2014 se zúčastnili studenti 2. ročníku studijního oboru Hotelnictví a cestovní ruch školní exkurze v řeznictví u Mikuliců. Majitelka prodejny paní Mikulincová je provedla prodejnou a seznámila s úsekem bourání a vykosťování jatečních mas. Studenti konečně viděli porcování a zpracování masa v reálných podmínkách, což dosud znali jen z teorie.   OLYMPUS DIGITAL CAMERA      

19listopad
2014

Matematická soutěž - MaSo

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

e středu 12. 11. 2014 se na naší škole konala již podruhé matematická soutěž MaSo. Tato soutěž probíhá současně na dvou místech a to v Praze na Univerzitě Karlově a v Mikulově na naší škole. Celkem se letošního podzimního MaSa zúčastnil rekordní počet týmů - magických 111. Naši studenti si vedli velmi dobře a tým ve složení: Jan Kocáb, Lubor Čech, Lukáš Míček a Mikuláš Černý nakonec dělilo od medailové pozice jen několik bodů. Ale hlavní bylo nadšení a týmový duch, což je v této soutěži důležitým předpokladem úspěchu a myslím, že i druhý tým ve složení Jonáš Tomek, Katka Pokorná, Jindra Šíma a Ondra Sláma vzorně reprezentoval školu. Na závěr bych chtěla poděkovat také všem studentům, kteří se podíleli na organizaci a zasloužili se tak o zdárný průběh celé soutěže.
Výsledková listina: http://maso.mff.cuni.cz/index.php?clanok=archiv&id=14podzim/vysledky.php
Přílohy - fotky do fotogalerie

19listopad
2014

Piškvorky 2014

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

V úterý 11. 11. 2014 se tři týmy z naší školy účastnily oblastního turnaje Piškvorky 2014. V konkurenci 19-ti týmů ze středních a základních škol z Břeclavska si naši studenti vedli přímo skvěle - všechny naše týmy se probojovaly do semifinále. Ve finále byl pak nejúspěšnější náš tým kapitána Jirky Valy - Olda Beránek, Terezka Svěchotová, Lukáš Míček a Janík Kocáb. S přehledem porazili týmy z dalších gymnázií (Břeclav, Hustopeče i Velké Pavlovice) a zajistili si opět postup do krajského kola. Takže hodně štěstí v krajském turnaji v pátek 21. 11. 2014 v Brně na gymnáziu Kap. Jaroše!
Výsledky: http://www.pisqworky.cz/vysledky/889
Fotky: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152422801987337.1073742050.47129402336&type=3
Napsali o nás: http://www.pisqworky.cz/novinky/1340-v-breclavi-zvitezil-tym-s-nejdelsim-jmenem-cele-souteze-taumatawhakatangihangakoauauotamateaturipukakapikimaungahoronukupokaiwhenuakitanatahu
 

17listopad
2014

Sbírka zimního ošacení a obuvi pro děti z osady Svaljava na Ukrajině

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

V týdnu od 3. do 7. listopadu 2014 proběhla na naší škole sbírka šatstva na zimu pro děti z Ukrajiny. Připojil se k nám i DD v Mikulově. V sobotu jsme odvezli věci do Brna, odkud poputují do rómské osady ve Svaljavě. O projektu, který v této vesnici začal před lety, si můžete přečíst na https://www.facebook.com/pomuzeme _DSC1083 _DSC1094 – kopie _DSC1098 – kopie _DSC1108

Připojené dokumenty: _DSC1108, _DSC1098 – kopie, _DSC1094 – kopie, _DSC1083

13listopad
2014

Logická olympiáda - postup do celostátního finále!

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

V pátek 7. 11. 2014 se konalo krajské semifinále Logické olympiády, kde naši školu reprezentovali v kategorii C Lubor Čech a v kategorii BJiří Vala. V každé kategorii soutěžilo 50 nejlepších studentů z celého Jihomoravského kraje. Lubor obsadil 22. místo a Jirka skvělé 2. místo, čímž si zajistil postup do celostátního finále. Bude se konat 1. 12. 2014 v Praze v Míčovně Pražského hradu. Klukům blahopřejeme a Jirkovi přejeme hodně štěstí do závěrečného kola. Držte palce! K. Kmetová     http://logickaolympiada.cz/krajska_kola/

11listopad
2014

Revize uživatelských poštovních schránek na GYMIK.CZ

Do kategorie Gymnázium přidala(a) lukas.ruzicka

Po poradě s panem ředitelem jsem se rozhodl vyčistit doménu od neaktivních uživatelů. Upozorňuji, že všechny poštovní schránky na doméně GYMIK.CZ, u kterých nebyla zaznamenána žádná aktivita po dobu jednoho roku, tedy po 1.9.2013, budou bez dalšího varování smazány včetně jejich obsahu. Pokud jste absolventy Gymiku a využíváte svou poštovní schránku, máte dvě možnosti.

  1. Schránku chcete aktivně používat: Ujistěte se, že se do ní příhlásíte během ochranné lhůty, která začne bežet ode dneška, tj. 11.11.2014.
  2. Schránku nechcete používat, ale chcete svá data: Zazálohujte si svá data a přestaňte schránku používat, nejpozději za rok bude smazána.
  3. Schránku nepoužíváte a data nechcete: Nemusíte dělat nic, schránka bude smazána.
Pokud jste stále studenty Gymiku, začněte svou schránku aktivně využívat! Podle rozhodnutí ped. rady student MUSÍ přes tuto schránku být dostupný učitelům a spolužákům. Pokud se v ochranné době nepřihlásíte a schránka bude smazána, tak pánbůh s vámi. Ochranná lhůta končí 30.11.2014. Po tomto datu se začne mazat.

07listopad
2014

Výroční zpráva školy 2013-2014

Do kategorie Nezařazené přidala(a) hana.mikulikova

Výroční zpráva o činnosti školy 2013-2014

Připojené dokumenty: výroční zpráva o činnosti školy 2013-2014

06listopad
2014

GSS Mikulov – Projektový den se zaměřením na dopravní výchovu, první pomoc a požární prevenci.

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

Dne 23. října 2014 se uskutečnil pro studenty nižšího gymnázia projektový den, v jehož průběhu se studenti seznámili s dopravní, zdravotní a požární tématikou. více v přiloženém souboru. D.Bartálová

GSS Mikulov dopr. výchova 2014-2

hasičiprojektový den - hasimezdravovědahasime2

Připojené dokumenty: GSS Mikulov dopr. výchova 2014-2, projektový den - hasime, zdravověda, hasime2, hasiči

05listopad
2014

Návštěva podzimního Londýna

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

V neděli před polednem jsme neusedli společně k rodinnému obědu, ale nalodili jsme se na palubu zájezdového autobusu (několikadenního přechodného bydliště). Plni očekávání jsme se v brzkých ranních hodinách přepravili přes kanál La Manche a dorazili do Londýna, který nás přivítal nad očekávání příznivým počasím. Slunce nad hlavou a nadprůměrné teploty nám umožnily pohybovat se po Londýně převážně po svých a zhlédnout jednotlivé památky ve své plné kráse. Pravý i levý břeh Temže přímo vyzývaly k aktivní turistice. 100_3658DSCF1322 DSCF1265 Více informací se dočtete v přiloženém dokumentu Říjnová Londoniéra  

Připojené dokumenty: Říjnová Londoniéra, DSCF1265, DSCF1322, DSCF1347, 100_3777, 100_3658

05listopad
2014

Gulášfest 2014

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

I v letošním ročníku Gulášfestu měla naše škola silné zastoupení. Tým učitelek a studentek se nejdříve musel poprat s nepřízní osudu – mlha, sychravo, cukr místo mouky… Ale pak už vše šlo jako po másle. Studentský hovězí guláš patřil mezi nejoblíbenější, jak se můžete přesvědčit na fotografiích v příloze. Někteří návštěvníci festivalu byli velmi zklamaní, že na ně nezbyla ani porce, a tak nám alespoň „vyčistili“ kotel. Děkujeme všem, kteří nám s přípravou guláše i našeho reprezentativního stánku pomohli. IMG_8139   IMG_8137

Připojené dokumenty: IMG_8139, , , IMG_8137

04listopad
2014

Český den proti rakovině 2014

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

CDPR_2014-podekovani-gssMikulov

Připojené dokumenty: CDPR_2014-podekovani-gssMikulov

01listopad
2014

Bioscop - Masarykova univerzita Brno

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

DNADne 29. 10. 2014 jsme absolvovaly kurz na Masarykově univerzitě. Naše gymnázium bylo zastoupeno v počtu tří studentek : Terezie Šrámková, Tereza Vajdíková a  Pavlína Zbořilová. Jednalo se o jednodenní kurz DNA a PCR očima biochemika. V moderně vybavené laboratoři univerzity jsme strávil šest hodin...

více se dovíte z přiloženého souboru .Bioskop
Terezie Šrámková, septima

27říjen
2014

XIX. Mezinárodní olympiáda Bishkek Kyrgyzstan 2014

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

jirka medaile Od 11.10. do 21.10. 2014  probíhala v Bishkeku MAO, na které byla také zastoupena Česká republika a především student kvinty GSS Mikulov Jiří VALA.       Velká gratulace k jeho úspěšné cestě celým ročníkem 2014 a skvělému  výsledku v  Bishkeku, který mu přinesl bronzovou medaili.  Přejeme hodně úspěchů v příštím ročníku Astronomické olympiády  Odkaz na článek v tisku  .http://www.astro.cz/clanek/6483                    V příloze použity soukromé fotografie J. Valy.

Připojené dokumenty: jirka medaile, jirka identifikace, jirka diplom, Jirka a nebe

23říjen
2014

Chléb a cibule

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Dne 15.10.2014 jsme se žáky třídy 1.KP navštívili v rámci exkurze pekařství Maja a cibulárnu Šebesta v Dolních Dunajovicích. V obou provozovnách nás provedli majitelé a seznámili žáky jak s přípravou a pečením chleba, sklizní a tříděním cibule, tak expedicí a skladováním zmíněných komodit. Prohlídky byly na velmi vysoké úrovni a žáci dostali nejen plno nových informací, ale také exkurze přispěla ke stmelení třídy. Bc. Miroslav Dufek CIMG3223

Připojené dokumenty: CIMG3223

23říjen
2014

Cizí kuchyně

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Dne 21.10.2014 jsme se třídou 3.KP navštívili v rámci exkurze břeclavská stravovací zařízení, která se zaměřují na pokrmy cizích kuchyní. Byla to pizzerie Grosseto a Gargano, čínská restaurace Hongmantianjivou, turecké bistro Istanbul kebab a mexická restaurace Popokatepetl. Žáci si prohlédli nejen kuchyně a stravovací části, ale také si mohli některé výrobky sami vyrobit, popřípadě ochutnat. Exkurze splnila svůj cíl, byla poučná, zajímavá a žákům se líbila. Bc. Miroslav Dufek CIMG3242

Připojené dokumenty: CIMG3242

21říjen
2014

XVIII. Veletrh vzdělávací nabídky v Břeclavi

Do kategorie Nezařazené přidala(a) hana.mikulikova

Ve dnech 21. - 22. října 2014 se koná Veletrh vzdělávací nabídky středních škol v Břeclavi, jehož pořadatelem je Středisko služeb školám a zařízení pro další vzdělávání pedagogických pracovníků Brno. Stánek naší školy s prezentací všech oborů vzdělání  najdete v hlavním sále. Zároveň žáci oboru vzdělání Kuchař- číšník připravili na slavnostní zahájení raut. Jste vítáni nejen na stánku, ale také u příležitosti Dne otevřených dveří, který se koná 10. prosince 2014 od 9.00 - 17.00 hodin. CIMG2416CIMG2425CIMG2422 CIMG2419

Připojené dokumenty: CIMG2419, CIMG2422, CIMG2425, CIMG2416

20říjen
2014

Logická olympiáda – kategorie B

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

  Od 8. do 14. října 2014 se konalo nominační kolo logické olympiády. Celkem se v Kategorii B (druhý stupeň ZŠ a odpovídající ročníky víceletých SŠ) do soutěže zapojilo 18 409 řešitelů, z toho v našem kraji 2 389. Na naší škole vyhrál Lubor ČECH (2.0), v rámci kraje dosáhl na vynikající třetí příčku (v rámci celé republiky skončil na děleném 13. – 23. místě) a stává se krajským semifinalistou – postupuje do krajského kola, které se koná7. listopadu 2014 v Brně. Na druhém místě se na naší škole umístil Filip ČERNÁK také ze sekundy. Klukům blahopřejeme a Luborovi držíme palce v dalším kole! K.Kmetová

19říjen
2014

Jak neporazit sám sebe aneb Dej i škole šanci

Do kategorie SOU přidala(a) hana.mikulikova

Ve dnech 13. a 14. října 2014 se rozjeli vybraní žáci s výchovným poradcem a metodikem prevence do areálu Campu Nové Mlýny. Tento výjezd byl financován z dotačního programu vyhlášeného Jihomoravským krajem. V rámci připraveného pobytu se žáci zamýšleli nad důvody a důsledky záškoláctví, projevy šikany a agresivity vůbec. Formou sociálních her řešili životní situace, které jim znesnadňují život. Modelové situace byly orientovány na posílení sebedůvěry, vztahů mezi žáky v kolektivu a sebepřijetí. Na závěr pobytu si každý žák připravil tzv. rady do života. Celý pobyt byl provázen dobrou náladou. CIMG2392 CIMG2414 CIMG2359

Připojené dokumenty: CIMG2359, CIMG2414, CIMG2392

16říjen
2014

" Zprava z Cholpon-Ata" Jiří Vala a Mezinárodní astronomická olympiáda 2014

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

 

 

letiste_v_Biskekuzahajovaci_ceremonial

 

Vážení rodiče,
zdravím Vás z Cholpon-Ata. Vše je v pořádku, dětem se tu líbí. Jediným problémem je značně náladové připojení k internetu a pravděpodobně i doručování SMS.

S pozdravem
Jan Kožuško

--
Jan Kožuško
Ústřední komise Astronomické olympiády
Česká astronomická společnost
kozusko@astro.cz
http://olympiada.astro.cz
Alespoň nějaké informace z dění Mezinárodní astronomické olympiády. Čekáme napjatě na další zprávy, jak si vede náš student kvinty Jiří Vala. Držme palce. ;-)
 

 

Připojené dokumenty: zahajovaci_ceremonial, letiste_v_Biskeku

16říjen
2014

Absolventi naší školy maturantům

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

V pátek 10. 10. 2014 jste na GYMIKu mohli spatřit staré známé tváře. Možná jste si kladli otázku: Co tady dělají? Odpověď je jasná, přišli vyložit svoje životní zkušenosti. Konala se totiž beseda ABSOLVENTI MATURANTUM, která má na naší škole již několikaletou tradici. Studenti posledních ročníků se dozvěděli spoustu zajímavých věcí o studiu na vysokých školách a studentském životě z mnoha různých pohledů. Pět věrných bývalých studentů GYMIKu ochotně sdělovalo své názory na přednášky, ubytování, absenci, bydlení, stravování, dopravu a mnoho dalších. Nejvíce nás zaujala  různorodost životních osudů a také to, že i vážnější témata dokázali podat zábavnou formou, takže jsme místo plánovaných dvou hodin na přednášce ochotně rovnou strávili hodiny tři. Děkujeme třem Petrům (Dvořák, Marcinčák, Palíšek), Lucce Kovácsové a Andreji Konečné, že si našli čas, přišli se s námi ochotně podělit o svoje zkušenosti a dali nám spoustu zajímavých rad a tipů.

                                                                                               Natálie Válková, oktáva             

15říjen
2014

Za „učitelem národů“ do Uh. Brodu (exkurze do Muzea J. A. Komenského)

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

      Dne 14. 10. 2014 se studenti sexty a 2. A se svými vyučujícími českého jazyka  vydali do Uherského Brodu na exkurzi do Muzea Jana Amose Komenského.. I přes menší ranní potíže (pamatujte, když se jede na exkurzi, nastavte si i tři budíky!!) a okružní cestu po Mikulově, jsme se kolem osmé hodiny vypravili smluveným autobusem na dalekou cestu – přes Břeclav až do Uherského Brodu. Většina z nás sice v autobuse dospávala noc, nicméně určitě za přítomnosti myšlenek a snů o panu Komenském. K Muzeu jsme dorazili kolem desáté hodiny. Při vstupu jsme si prohlédli a někteří i zakoupili různé upomínkové předměty a brožurky o J. A. Komenském a pod dohledem paní průvodkyně jsme vyrazili poznávat taje života „učitele národů“. Zjistili jsme tedy, že měl například tři ženy, přičemž potomci jedné z nich uchovávají prsten darovaný Amosem jejich praprapra a tak dále babičce, a nebo také že pocházel z bohaté měšťanské rodiny. Prohlídka nám přiblížila i historii města, a tak jsme objevili např. velký barvířský mandl. Po celou dobu nás provázely zajímavé audiovizuální programy a filmy o životě Jana Amose (působivá byla tzv. Studna poznání), mohli jsme nahlédnout i do třídy z doby Komenského. Po skončení opravdu  pestrého programu jsme se ještě vyfotili s panem Ámosem (sochou v nadživotní velikosti před muzeem) a rozjeli se zpátky do Mikulova.

Tomáš Foltán, sexta

komenský

Připojené dokumenty: komenský

09říjen
2014

Hodonín 2014 - Muzeum nafty a Muzeum TGM

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

 OLYMPUS DIGITAL CAMERA 

Naše třída kvarta byla 2.10.2014 na exkurzi v Hodoníně.

Nejprve jsme navštívili Muzeum TGM, kde jsme se seznámili s životem prvního československého prezidenta T. G. Masaryka. Kromě fotografií, osobních předmětů a důležitých dokumentů jsme viděli  i videa z různých období jeho života a slyšeli jsme nahrávku s jeho projevem.

Po prohlídce muzea jsme se přemístili do Muzea naftového dobývání a geologie, kde nás zajímavou formou seznámili s těžbou  a využitím ropy. Doplnili jsme si tak své znalosti z hodin chemie a někteří  z nás si dokonce koupili na památku malé vzorky ropy.

 

                                                                                               Eliška Marxová, Bára Janíková

                                                                                                                  Kvarta

 další fota na http://danihas.rajce.idnes.cz/

Připojené dokumenty: OLYMPUS DIGITAL CAMERA, OLYMPUS DIGITAL CAMERA

08říjen
2014

Prima v mikulovské knihovně

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

     Minulou středu 1. 10. 2014 se prima v českém jazyce vydala na exkurzi do Městské knihovny Mikulov. Prostory knihovny byly některým žákům důvěrně známé. Mnozí si chodí knihy půjčovat pravidelně.

     V novém prostředí dětského oddělení nás přivítala vedoucí knihovny Mgr. Ilona Salajková, která nás seznámila nejen se službami knihovny, ale také s výstavními prostorami v podkroví budovy. V závěru setkání paní Salajková vyzvala žáky k tvůrčí spolupráci ve výtvarné a literární soutěži Vítejte v Cerkově. (Bližší informace k soutěži najdete na nástěnkách v učebně 22 i při vstupu k přírodovědným pracovnám.)

Martina Daňková

06říjen
2014

Piškvorky xox - školní kolo

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

jirí Ve čtvrtek  2.10. 2014 proběhlo školní kolo v Piškvorkách. Celkem se do školního kola zapsalo či probojovalo 24 studentů z celé školy. Hrálo se švýcarským systémem na 6 kol. Celé klání vyhrál Lubor Čech  2.0  a spolu s ním postupuje do dalšího kola 11 soutěžících - blahopřejeme. Oblastní kolo se koná v úterý  11. listopadu 2014  v Břeclavi, držte nám palce! Kamila Kmetová foto bude publikováno dodatečně  

Připojené dokumenty: jirí, piškvorky6, piškvorky5, piškvorky4, piškvorky3, piškvorky1

02říjen
2014

Gymik v televizním U6

Do kategorie Gymnázium přidala(a) alena.batkova

U6 - Net
 
 V pondělí  29.9.2014 se vybraní studenti našeho gymnázia zúčastnili natáčení pořadu České televize s názvem U6 - Úžasný svět techniky. Podrobnosti o tom jak si vedli, se dočtete v jejich vlastním příspěvku. 
V.Mikel a K.Kmetová

 U6-úžasný svět techniky (1)

Připojené dokumenty: U6 - Net, U6-úžasný svět techniky (1)

02říjen
2014

Třídní exkurze 3.SM a 3.CU do Moravského krasu

Do kategorie SOU přidala(a) ivana.gattingerova

Ve středu 24. září 2014 jsem o půl jedné se svými třeťáky oboru Strojní mechanik a Cukrář vyrazila na mikulovské nádraží a odjeli jsme do Adamova v Moravském krasu. Na chatě Švýcárna jsme měli objednány dva noclehy a navzdory nepříznivé předpovědi počasí jsme se na naši exkurzi moc těšili. Z Adamova jsme se vydali na Švýcárnu pěšky a po ubytovacím rituálu jsme strávili příjemný večer ve zdejší společenské místnosti. Druhý den jsme absolvovali prohlídku Staré huti, kde je muzeum železářství, a vyrazili jsme pěšky naučnou stezkou k Rudickému propadání. Cestou jsme prozkoumávali přístupné jeskyně a podívali jsme se na vývěry Jedovnického potoka u Býčí skály, prošli jsme územím, do kterého Eduard Štorch zasadil své Lovce mamutů, a nakonec jsme obdivovali, jak se u Rudic Jedovnický potok propadá 10 metrů hluboko do skály. Obědvali jsme ve Křtinách a tam jsme si také prohlédli barokní kostel, krásné dílo stavitele Santiniho. Opět pěšky jsme se vydali zpět do naší chaty. Po večeři jsme probírali zážitky a masírovali si nohy, nezvyklé na takovou zátěž. V pátek jsme podnikli jen krátkou procházku k Hubertově studánce, kterou se nám bohužel nepodařilo najít, a pak už jsme  jeli domů. Děkuji všem svým žákům, kteří se mnou jeli a byli opravdu vzorní a báječní, a také personálu chaty Švýcárna. Všem doporučuji toto levné a kvalitní ubytování s dobrým jídlem. Mgr. Dagmar Břečková, tř. uč.

22září
2014

Festival SÝR 2014

Do kategorie SOŠ přidala(a) ivana.gattingerova

V sobotu 20. 9. 2014 proběhl za hojné účasti široké veřejnosti na mikulovském náměstí 2. Ročník soutěže pro malovýrobce sýrů a sýrových výrobků Festival SLOWFOOD PÁLAVA. Naši studenti 2. ročníku oboru Hotelnictví a cestovní ruch pomáhali s organizací a měli možnost zažít v akci mezinárodní porotu, která hodnotila 90 vzorků od 29 výrobců.Společně se studenty Vyšší odborné školy potravinářské a mlékárenské v Kroměříži třídili soutěžní vzorky sýrů z kravského, kozího a ovčího mléka a také ochutnali různé speciality  farmářů z Čech i Slovenska.